Zespół ekspertów zajmie się problemem Trybunału Konstytucyjnego

W najbliższym czasie marszałek Sejmu powoła zespół ekspertów, który całościowo zajmie się problematyką Trybunału Konstytucyjnego. Marszałek niższej izby parlamentu wydał specjalne oświadczenie w tej sprawie.

W skład zespołu nie wejdą politycy ani sędziowie Trybunału Konstytucyjnego.

Marszałek liczy, że uda się wypracować rozwiązania, które mogłyby stać się aktem normatywnym i służyć osiągnięciu szerokiego i szybkiego porozumienia politycznego.

Poseł Beata Mazurek, rzecznik klubu parlamentarnego PiS, pozytywnie oceniła decyzje marszałka o powołaniu specjalnego zespołu.

– Nikt w naszym kraju, nawet Trybunał Konstytucyjny, nie może stawiać się ponad prawem – to po pierwsze. Po drugie to, co dzisiaj robi prezes Rzepliński, to jest takie rozdwojenie jaźni, bowiem z jednej strony wszystkim sędziom, a więc całej piętnastce płaci wynagrodzenia, przypomnę, że to nie jest małe wynagrodzenie, które wynosi około 20 tysięcy zł., a nawet ponad, a z drugiej strony nie wszystkich dopuszcza do orzekania. Mam nadzieję, że zespół ekspertów, który zostanie powołany przez Marka Kuchcińskiego, będzie skłonny wypracować rozwiązania, które w założeniu będą mogły być potem aktem normatywnym, który tak naprawdę będzie służyć osiągnięciu porozumienia politycznego – podkreśliła poseł Beata Mazurek.

Niedawno do Sejmu trafił wniosek Komisji Weneckiej, który krytycznie ocenił grudniowy projekt ustawy o TK. Komisja wezwała polski parlament do znalezienia rozwiązania sporu wokół TK w oparciu o zasadę praworządności.

Treść Oświadczenia [Czytaj]

RIRM

drukuj