Zawiązano koalicje w samorządach

W poniedziałek zawiązane zostały koalicje, które wiele mówią o przyszłym kształcie polityki samorządowej. W sejmikach wojewódzkich rozpoczyna się realna władza.

W Małopolsce rządzić będzie Prawo i Sprawiedliwość. Na Pomorzu – Koalicja Obywatelska. W województwie mazowieckim po raz szósty marszałkiem zostanie Adam Struzik z PSL.

W sejmiku województwa mazowieckiego Koalicja Obywatelska i PSL podpisały dziś umowę.

– Wierzę, że ta koalicja będzie gwarantem dobrego rozwoju Mazowsza zgodnie z wartościami proeuropejskimi i samorządności, a nie centralnego sterowania – powiedziała poseł Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz.

Sojusz oznacza, że KO i PSL będzie na Mazowszu rządzić samodzielnie, mając 26 mandatów w sejmiku, podczas gdy PiS ma ich 24. Ponadto Platforma Obywatelska z Nowoczesną poparły kandydaturę Adama Struzika z PSL, dzięki czemu po raz szósty został wybrany na marszałka województwa mazowieckiego.

– Poszerzymy naszą współpracę i chcemy kontynuować ją razem z PSL-em także w najbliższych wyborach europejskich i parlamentarnych i na Mazowszu rozpocząć ją w sposób formalny też podpisując dzisiejszą umowę – wskazał Andrzej Halicki z PO.

Z kolei szef Gabinetu Politycznego Premiera Marek Suski liczy, że w mazowieckim sejmiku głosy radnych z PiS będą brane pod uwagę.

– Będzie to na pewno trudna sytuacja, ale będziemy pracować na rzecz mieszkańców Mazowsza, na rzecz dobra regionu. Będziemy zwracać uwagę na błędy, będziemy proponować swoje pomysły. Z jakimi szansami – zobaczymy. Pewnie na początku będzie ciężko – zwrócił uwagę Marek Suski.

W Małopolsce widać za to wolę współpracy. Pierwsze obrady przebiegały w sposób spokojny i spójny – ocenił Stanisław Bukowiec, radny sejmiku małopolskiego z ramienia PiS.

– Jest współpraca, co widać po wynikach głosowań. Również osoby zgłaszane przez klub Prawa i Sprawiedliwości otrzymują poparcie od potencjalnie radnych klubów opozycyjnych – zauważył Stanisław Bukowiec.

W przypadku województwa lubelskiego struktury Prawa i Sprawiedliwości podzielone są na dwa okręgi – lubelski i chełmski. Przez lata prym w tym duecie wiódł okręg lubelski i jego przewodniczący – Krzysztof Michałkiewicz. I to się właśnie zmieniło – podaje „Kurier Lubelski”.

Zdaniem mec. Jacka Figurskiego, skład zarządu sejmiku lubelskiego zapadał w Warszawie.

– Smuci mnie to dlatego, że chodzi o pewną zasadę, że jeżeli mówimy o samorządzie, a sejmik jest emanacją tego samorządu, to tak z natury rzeczy te decyzje powinny zapadać w Lublinie – powiedział mec. Jacek Figurski.

O układzie głosów w sejmiku decydują wyborcy, ale skład zarządu sejmiku to już inny wątek. Zaproponowany przez centralę PiS z Nowogrodzkiej skład zarządu województwa lubelskiego pokazuje, że dziś najmocniejszą osobą w lubelskim PiS jest rzecznik prasowa partii, wicemarszałek Sejmu, chełmianka Beata Mazurek. To ona obsadziła większość stanowisk w zarządzie sejmiku. Są to m.in. Dariusz Stefaniuk i Zdzisław Szwed.

TV Trwam News/RIRM

drukuj