Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa ws. sprzedaży IPN

Solidarna Polska złoży do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez ministra finansów w związku ze sprzedażą centralnej siedziby IPN-u.

Jacek Rostowski nie dopełnił swoich obowiązków – powiedział poseł Andrzej Romanek. Przypomniał, że Instytut Pamięci Narodowej zabiegał u ministra o wsparcie 10 mln zł, które miały być przeznaczone na spłatę pierwszej raty wykupu budynku Instytutu w Warszawie.

Taka decyzja była oczekiwana, zwłaszcza, że wcześniej Skarb Państwa wydał 17 mln zł na remont siedziby, którą wynajmował od spółki Ruch. W wyniku tej decyzji te ogromne pieniądze zostaną zmarnowane, a Instytut w przyszłości po cichu zlikwidowany – powiedział prawnik i poseł Andrzej Romanek

„Donald Tusk rękami ministra finansów zmierza w prostej linii do likwidacji IPN i Solidarna Polska chce temu zapobiec, dlatego uważamy iż zachowanie ministra finansów wypełnia znamiona art. 231 kodeksu karnego. Niedopełnienie obowiązków, właśnie ta kwota symboliczna kwota 10 mln w skali budżetu, dałaby szansę na to by IPN mógł funkcjonować” – powiedział Romanek.

Straty mogą być jednak większe. Poseł zwrócił uwagę, że jeżeli IPN zostanie usunięty z dotychczasowej siedziby to Skarb Państwa będzie musiał wydać kolejne pieniądze na wynajem.

Kwota takich komercyjnych czynszów najmu jest bardzo wysoka. Szacujemy, że to będzie w granicach 5- 6 mln zł. I te wszystkie koszty w konsekwencji: Kto będzie ponosił? Oczywiście budżet państwa. Tak czy inaczej naruszono bardzo poważnie interes publiczny. W konsekwencji to aby IPN mógł funkcjonować będzie nas w przyszłości kosztowało kilkadziesiąt milionów złotych. A przecież można było tego uniknąć wypłacając w tym roku tylko 10 mln. W przyszłym roku jeszcze 15 mln, a więc ta symboliczna kwota dzisiaj zostanie wielokrotnie pomnożona i my wszyscy za działaniem ministra finansów, za działanie premiera w przyszłości zapłacimy”– dodał Romanek.
drukuj