(fot. PAP)

Amber Gold początkiem kolejnych afer?

Opozycja zapowiada projekty ustaw, które mają przeciwdziałać takim przypadkom jak Amber Gold.

 

Solidarna Polska chce zmian w Kodeksie karnym, który ograniczy możliwość orzekania kar pozbawienia wolności w zawieszeniu- zapowiedział Lider Zbigniew Ziobro.

 

Przypomniał, że ten projekt zgłaszał on już w 2007 r. jednak wówczas m.in. premier Donald Tusk sprzeciwił się tej propozycji.

 

„Dzisiaj zgłaszamy ten projekt licząc, że pomny o doświadczenia afery Amber Gold i kariery pana P. zechce tym razem wesprzeć projekt Solidarnej Polski, aby sądy jeżeli dwukrotnie sprawca zostanie skazany na karę pozbawienia wolności w zawieszeniu, po raz trzeci w zasadzie, nie mogły takiej kary orzekać. Gdyby wtedy te postepowanie zostało przyjęte przez Sejm, to pan Marcin P. nie tworzyłby firmy Amber Gold i nie byłoby afery Amber Gold, tylko siedziałby w więzieniu, siedziałby w zakładzie karnym, gdzie jest miejsce dla przestępcy i oszusta. Niestety tak się nie stało i mieliśmy aferę Amber Gold” – powiedział poseł Zbigniew Ziobro.

 

Partia liczy ponadto, że rząd zmieni zdanie w sprawie złożonego przez to ugrupowanie projektu dotyczącego konfiskaty majątku przestępców.

 

Solidarna Polska chce również zmian w postępowaniu dyscyplinarnym dla zawodów prawniczych, w tym sędziów i prokuratorów – powiedział poseł Arkadiusz Mularczyk, przewodniczący Klubu Parlamentarnego Solidarna Polska.

 

„Widzimy, że bardzo często dochodzi do takich sytuacji w których sędziowie i prokuratorzy którzy dopuszczają się karygodnych działań, często ich postepowania dyscyplinarne grzęzną w sądach dyscyplinarnych. Nie widać końca i sądy dyscyplinarne w ramach zawodów prawniczych, korporacji sędziowskich, prokuratorskich nie są w stanie szybko wydać jasnych dla społeczeństwa wyroków. Chcemy zmian w tym zakresie. Chcemy żeby sądownictwo dyscyplinarne dla zawodów prawniczych, dla zawodów sędziowskich, prokuratorskich podpadało pod sądownictwo powszechne ażeby to sądy apelacyjne i sądy najwyższe rozstrzygały w tego typu sprawach oraz żeby te sprawy były jawne dla opinii publicznej” – dodaje poseł Arkadiusz Mularczyk.

 

Swoje propozycje ustaw zapowiada także PiS. Poseł Zbigniew Kuźmiuk poinformował, że partia przygotuje projekt, który ograniczy działalność instytucji pożyczkowych.

 

„Nie chodzi mi o to, żeby zakazać ich działania, ale żeby ukrócić wręcz lichwiarską politykę wobec najbiedniejszych ludzi. Nie mówię o tych ludziach którzy niosą w tej chwili oszczędności do podejrzanych firm oferujących im gigantyczne oprocentowanie, ale mówię o ludziach, którzy w dramatycznych sytuacjach finansowych pożyczają po 200, 300, 500 zł. tzw. chwilówek i odprowadzają od tego w stosunku rocznym po kilka tysięcy procent. To jest rzecz niedopuszczalna w żadnym cywilizowanym kraju. W Polsce niestety ma ona miejsce” – podkreśla poseł Zbigniew Kuźmiuk.

 

Tysiące ludzi ucierpiały z powodu oszustwa Amber Gold. Pieniędzy mogą w ogóle nie odzyskać.

 

„To są tysiące poszkodowanych ludzi. Mimo tego, że pojawiły się tam jakieś namiastki majątku w Amber Gold szacowne na jakieś 40 mln zł. Dowiadujemy się od ministra finansów, że firma Amber Gold nie płaciła w zasadzie w ogóle podatków i w tej sytuacji pierwszeństwo do tych pieniędzy będzie miał skarb państwa i ZUS. Co będzie oznaczało, że tak naprawdę ci poszkodowani którzy zanieśli tam swoje oszczędności, często oszczędności swojego życia nie odzyskają nic. To wszystko będzie powodowało, że ta sprawa będzie ciągle trwała i ona będzie uderzała bardzo mocna w Platformę” – dodaje poseł Zbigniew Kuźmiuk.

 

Tymczasem wczoraj w sejmie koalicja PO-PSL spowodowała, że upadł wniosek PiS dotyczący powołania komisji śledczej w sprawie Amber Gold.

 

Wypowiedź Zbigniewa Ziobro

Audio MP3
Pobierz

 

Wypowiedź Zbigniewa Kuźmiuka

Audio MP3
Pobierz

 

 

RIRM

drukuj