fot. https://pixabay.com/

Zasiłek macierzyński bez podatku nie dla wszystkich

Od 1 lipca bieżącego roku zasiłek macierzyński jest zwolniony z podatku dochodowego od osób fizycznych do kwoty 85 528 zł w skali roku. Zwolnienie nie dotyczy wszystkich. Jednak przepisy te obowiązują z mocą wsteczną, czyli zwolnieniem z podatku dochodowego są objęte wszystkie zasiłki macierzyńskie wypłacone od początku bieżącego roku.

Z tego zwolnienia może skorzystać osoba, która dostaje zasiłek macierzyński i ma prawo do tego, żeby skorzystać z jednej z wymienionych w przepisach ulg podatkowych – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Rzecznik  podkreśla, że ze zwolnienia podatkowego może skorzystać osoba, która pobiera zasiłek macierzyński i ma prawo skorzystać z jednej z ulg podatkowych:

  • Ulgi dla młodych, która przysługuje osobom, które nie ukończyły 26 lat
  • Ulgi dla rodzin 4+, która przysługuje osobom wychowującym, co najmniej 4 dzieci;
  • Ulgi na powrót, która przysługuje osobom na stałe wracającym do Polski z zagranicy;
  • Ulgi dla pracujących seniorów, która przysługuje osobie pracującej po osiągnięciu wieku emerytalnego (60 lat – kobieta, 65 lat – mężczyzna, zasiłek macierzyński może przysługiwać pracującemu seniorowi, m.in., jeśli przyjmie dziecko lub dzieci na wychowanie);

Aby ZUS zastosował zwolnienie podatkowe przy wypłacie zasiłku macierzyńskiego, trzeba złożyć do nas odpowiednie dokumenty w zależności od tego, do jakiej ulgi ma się prawo – mówi Iwona Kowalska-Matis.

Osoby korzystające z ulgi dla młodych muszą złożyć wniosek o obliczenie zaliczek z uwzględnieniem zwolnienia. Natomiast osoby korzystające z pozostałych ulg – oświadczenie o spełnieniu warunków do stosowania ulgi.

Podobnie jak w przypadku pozostałych grup, zwolnienie z podatku dochodowego dla zasiłku macierzyńskiego dotyczy przychodów do kwoty 85 528 złotych. Uwzględnić należy również kwotę wolną od podatku w wysokości 30 tys. złotych. Oznacza to, że łącznie, roczne zwolnienie z podatku wynosi 115 528 zł. czyli osoba, która dostaje zasiłek macierzyński zapłaci podatek dochodowy dopiero, gdy przekroczy kwotę 115 tys. złotych.

ZUS

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl