Zapisy ustawy o pomocy prawnej mogą być niekonstytucyjne

Posłowie z podkomisji zajmowali się we wtorek rządowym projektem ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej. Eksperci zwracają uwagę, że szereg zapisów rządowej ustawy może być sprzecznych z konstytucją.

Niekonstytucyjne może być m.in. pozwolenie na udzielanie porad prawnych przez osoby bez tytułu zawodowego radcy prawnego lub adwokata. Eksperci wytykają też kwestię odpowiedzialności za udzielone porady prawne i problem z zachowaniem tajemnicy, do której przedstawiciele np. stowarzyszeń udzielających porad nie będą zobowiązani.

Swoje zastrzeżenia do projektu – dotyczące głównie kosztów – zgłosił Grzegorz Chybalski, zastępca dyrektora  biura  Związków Powiatów Polskich.

– Co prawda zostaje nam przyznane 3 proc. dotacji, która trafia do danej jednostki na potrzeby kosztów obsługi, kosztów zapewnienia lokali. Natomiast na ten moment nie jesteśmy w żaden sposób w stanie przewidzieć, czy okaże się to kwotą wystarczającą do pokrycia wszystkich kosztów organizacyjnych związanych z tym zadaniem. Ponieważ jest to zadanie zlecone z zakresu administracji rządowej, to zasadniczo całość kosztów jego zorganizowania powinna być pokrywana ze środków budżetu państwa. Mamy tutaj niepokój – czy nie okaże się, że, mimo wszystko, do realizacji tego zadania będziemy musieli dokładać ze środków własnych – powiedział Grzegorz Chybalski.

Naczelna Rada Adwokacka w obecnym kształcie nie poprze rządowego projektu. Adwokat Rafał Dębowski, sekretarz rady, powiedział, że rodzi się zasadnicze pytanie o zakres podmiotowy osób upoważnionych do pomocy.

– W treści uzasadnienia projektu ustawy czytamy, że ta ustawa jest skierowana do osób o niskim statusie materialnym, do osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Niestety, a może na szczęście nie każda osoba, która jest posiadaczem karty dużej rodziny jest osobą o trudnej sytuacji majątkowej. Nie każda osoba, która przekroczyła 75 rok życia, jest osobą w trudnej sytuacji życiowej. W związku z tym, ta ustawa zbyt szeroko wskazuje zakres podmiotowy osób upoważnionych do skorzystania z pomocy prawnej – wyjaśnia adwokat.

Zgodnie z założeniami projektu, system darmowych porad prawnych ma ruszyć od nowego roku. W jego ramach ma powstać 1524 punkty pomocy.

Biuro Pomocy Prawnej będzie też funkcjonowało przy prezydencie. Zaprzysiężenie Andrzeja Dudy odbędzie się 6 sierpnia.

 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl