fot. PAP

Zakończyły się rozmowy w JSW

Po kilkudziesięciu godzinach negocjacji związkowców z zarządem JSW, obie strony parafowały protokół uzgodnień i rozbieżności. Nie oznacza to jednak końca strajku.

Piotr Szereda, rzecznik sztabu protestacyjnego, powiedział, że żadna ze stron nie jest zadowolona z podpisanych protokołów.

– Uzgodniliśmy, że porozumienie zawarte w 2011 roku na pewno będzie nadal obowiązywało. Zgodziliśmy się wstępnie, ponieważ nie jest to ostateczna decyzja, na zawieszenie kilku czynników płacowych, aby wyprowadzić firmę z problemów finansowych. Jednocześnie kilka rzeczy zostało jeszcze do uzgodnienia, bo jak wiemy, zarząd chciał o wiele więcej od nas uzyskać – powiedział Piotr Szereda.

Związkowcy zgodzili się na zawieszenie dodatku do chorobowego czy urlopu, a także rozłożenie tzw. czternastki na dwie raty.

Protokół będzie przedstawiany załogom kopalń. To one mają zdecydować o ewentualnym przerwaniu strajku lub jego kontynuowaniu. Niewykluczone są referenda w zakładach.

Bezterminowy strajk w kopalniach JSW trwa od środy 28 stycznia. Wcześniej zarząd tej spółki ogłosił plan oszczędnościowy. Związkowcy wyrazili sprzeciw cięciom.

PAP/RIRM

drukuj