Rząd chce „zatopić” Polską Żeglugę Bałtycką

Ministerstwo Skarbu Państwa chce sprywatyzować Polską Żeglugę Bałtycką. Zamysł ten nie podoba się zachodniopomorskim politykom, a także radnym sejmiku. W tym celu zwrócili się oni do rządu, prosząc o wstrzymanie procesu prywatyzacji.

To już szósta próba prywatyzacji Polskiej Żeglugi Bałtyckiej. Przedsiębiorstwo od lat cieszy się międzynarodową renomą na rynku żeglugi towarowej oraz promowej. W sumie zatrudnia ponad 600 osób.

W samym tylko 2014 roku odnotowało zysk ponad 20 milionów złotych. Decyzja rządu jest tym bardziej niezrozumiała, gdyż przedsiębiorstwo nadal się rozwija i inwestuje – tłumaczy poseł Czesław Hoc.

Polska Żegluga Bałtycka zakupiła ostatnio prom za sumę 140 milionów złotych, a więc jest perspektywa, jest przyszłość – zaznacza poseł.

Mimo to rząd i Ministerstwo Skarbu za wszelką cenę chcą doprowadzić przedsiębiorstwo do prywatyzacji. Jak mówi poseł Mariusz Błaszczak, prywatyzacja Polskiej Żeglugi Bałtyckiej będzie równoznaczna z jej likwidacją.

Będzie to oznaczało zwolnienia pracowników. Będzie oznaczało przejęcie tego majątku, tego rynku, na którym funkcjonuje Polska Żegluga Bałtycka przez właściciela spoza Polski –zaznacza poseł Mariusz Błaszczak.

Tego samego zdania jest poseł Czesław Hoc, który wskazuje, że działania rządu zmierzają przede wszystkim do zatopienia firmy. Sprawą zainteresowało się już ABW.

– Załoga PŻB złożyła do prokuratury doniesienie na Ministra Skarbu Państwa, w aspekcie działania na szkodę firmy. Posłowie PiS wraz z europosłem Markiem Gróbarczykiem złożyli zawiadomienie do ABW. Dostaliśmy odpowiedź, że ABW podejmuje czynności wstępne operacyjne w aspekcie niezrozumiałych operacji finansowych i handlowych – mówił poseł Czesław Hoc.

Klub Parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości zwrócił się z apelem do strony rządowej, by nie prywatyzowała polskiego majątku.

Polska Żegluga Bałtycka to nie tylko dobrze prosperujące przedsiębiorstwo, ale narodowa własność oraz liczne miejsca pracy.

– Tylko nacisk społeczny, tylko protest społeczny może spowodować, że zły rząd koalicji PO-PSL wycofa się ze swoich błędnych decyzji politycznych. Próbujemy wywrzeć pozytywny nacisk na władzę – podkreślił poseł Mariusz Błaszczak.

Sejmik zachodniopomorski przyjął jednogłośnie uchwałę, w której opowiada się przeciwko prywatyzowaniu spółki. Takie samo stanowisko zajęła Rada Miejska w Kołobrzegu, uznając prywatyzację za ogromną stratę dla polskiej żeglugi, a także całej Polski.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl