fot. PAP/Darek Delmanowicz

Zakończyła się 20. konferencja „Europa Karpat” w Przemyślu

W Przemyślu dobiegła końca 20. konferencja „Europa Karpat”. Jej celem było podsumowanie, a także wytyczenie dalszych kierunków współpracy dla państw regionu.

Współpraca infrastrukturalna, samorządowa oraz kulturalna – to niektóre z tematów podjętych podczas konferencji. W debacie uczestniczyli przedstawiciele rządu oraz parlamentów Polski, Węgier, Czech, Bułgarii oraz Słowacji. Jednym z inicjatorów oraz organizatorem „Europy Karpat” był marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Pierwszy panel spotkania poświęcony był tradycji parlamentarnej krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Rozmawiano także na temat przyszłości Unii Europejskiej. Istotną kwestią jest też wymiana na poziomie karpackich uczelni.

Jednym z prelegentów był wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.

– Musimy mieć świadomość, że jest to region trochę zaniedbany. Naszym pierwszym celem powinno być podniesienie jego cywilizacyjnego rozwoju. Mamy przykład funkcjonowania europejskich funduszy w regionie Alp. Chcemy, aby Karpaty stały się takimi Alpami Środkowej Europy – wskazał polityk.

Konferencji towarzyszył szereg inicjatyw. Jedną z nich była m.in. wystawa ukazująca dorobek 20. edycji wydarzenia. W ramach spotkania podpisano także Porozumienie o utworzeniu Solińskiego Klastra Energii. Zaprezentowano także 100 inicjatyw na 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Wśród nich jest Program dla Bieszczad przedstawiony przez resort inwestycji i rozwoju.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj