Przemyśl: finał akcji „Tornister pełen uśmiechów”

8 tys. uczniów odebrało w niedzielę w Przemyślu tornistry z wyprawką szkolną podczas finału 7. edycji ogólnopolskiej akcji Caritas Polska „Tornister pełen uśmiechów”. Plecaki przekazano dzieciom z rodzin potrzebujących.

Otrzymali je uczniowie z archidiecezji przemyskiej i diecezji ościennych: rzeszowskiej oraz zamojsko-lubaczowskiej.

W tornistrze znalazły się m.in. zeszyty, bloki rysunkowe, kredki, flamastry, plastelina, długopisy, ołówki i przybory geometryczne – poinformował dyrektor Caritas archidiecezji przemyskiej ks. Artur Janiec.

Kapłan zaznaczył, że na apel Caritas odpowiedziały samorządy, parafie, firmy i wiele osób prywatnych. Akcję można było wspomóc także dzięki wysyłaniu SMS. Tornistry trafiły do uczniów, których wskazały m.in. miejskie i gminne ośrodki pomocy społecznej, szkoły i parafie.

Rzecznik Caritas Polska Paweł Kęska przypomniał, że akcja „jest organizowana od 2008 r. i z każdym rokiem rozrasta się”.

Dwa lata temu udało się nam wyposażyć 30 tys. tornistrów, przed rokiem – 40 tys. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku będzie to jeszcze więcej; dokładne dane będą znane na początku września – dodał Kęska.

Zauważył, że wśród przekazanych wyprawek znalazły się przygotowane m.in. przez parę prezydencką Agatę i Andrzeja Dudów, nuncjusza apostolskiego w Polsce ks. abp. Celestino Migliore, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski ks. abp. Stanisława Gądeckiego czy Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka.

Tegoroczną kampanię „Tornister pełen Uśmiechów” po raz kolejny wspierali wydawcy z Sekcji Wydawców Edukacyjnych Polskiej Izby Książki. Wydawnictwa: WSiP, Nowa Era, Oxford University Press, Pearson i Macmillan za pośrednictwem Caritas bezpłatnie przekazali ponad 7 tysięcy podręczników i pakietów edukacyjnych.

Finał akcji połączono z Wincentiadą – dniami patrona Przemyśla św. Wincentego. „Żyjący w II wieku święty jest m.in. opiekunem potrzebujących” – zauważył ks. Janiec.

Trwający prawie cały dzień piknik poprzedziła Msza św. w intencji Przemyśla oraz wystawienie relikwii św. Wincentego. Później odbywały się m.in. zabawy dla najmłodszych i całych rodzin. Zaplanowano także koncerty Anity Lipnickiej i Magdy Anioł.

W poprzednich edycjach akcji przygotowano ponad 100 tys. plecaków.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl