Zakończenie Roku Wiary

Ojciec św. Franciszek przewodniczył Mszy św. przy relikwiach św. Piotra, które po raz pierwszy zostaną wystawione publicznie. Transmisję przeprowadziły Radio Maryja i TV Trwam. WIĘCEJ

Dziś Papież ogłosił także swoją pierwszą adhortację apostolską „Evangelii gaudium”. Dokument ten jest owocem zgromadzenia Synodu Biskupów na temat nowej ewangelizacji, jaki odbył się w Watykanie w październiku 2012 roku.

Uroczystości związane z zakończeniem Roku Wiary zaplanowano także w polskich kościołach. WIĘCEJ

Rok Wiary ogłosił Papież Benedykt XVI w Liście Apostolskim Porta fidei z okazji 50. rocznicy otwarcia Soboru Watykańskiego II i 20. rocznicy ogłoszenia Katechizmu Kościoła Katolickiego. WIĘCEJ 

Inauguracja Roku Wiary odbyła się na Placu św. Piotra w Watykanie Mszą św. pod przewodnictwem Benedykta XVI. WIĘCEJ


W PRZEŻYWANIE ROKU WIARY WPISAŁO SIĘ WIELE INICJATYW

PODJĘTYCH PRZEZ RADIO MARYJA I TV TRWAM

   ROK WIARY Z TELEWIZJĄ TRWAM   


PIELGRZYMKI RODZINY RADIA MARYJA W ROKU WIARY   


W obchody Roku Wiary wpisało się XIII Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów na temat: „Nowa ewangelizacja dla przekazu wiary chrześcijańskiej”, które obradowało od 7 do 28 października 2012 r. w Watykanie.

Wzrastaniu w wierze i umiłowaniu Chrystusa miał służyć prowadzony przez Benedykta XVI cykl katechez, które wygłaszał podczas środowych audiencji ogólnych. Wymownym znakiem inauguracji Roku Wiary w Kościele w Polsce było procesyjne wniesienie dokumentów Soboru Watykańskiego II i Katechizmu Kościoła Katolickiego we wszystkich katedrach w Polsce.

Przez cały Rok Wiary można było uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Nakładem Domu Wydawniczego Rafael ukazała się książka „Rok Wiary” – kompendium myśli metropolity przemyskiego abp. Józefa Michalika związanych z tym szczególnym rokiem. Wielką Sobotę ubogaciło telewizyjne wystawienie Całunu Turyńskiego.

W odpowiedzi na wezwanie Papieża Benedykta XVI do wykorzystania tego szczególnego czasu danego Kościołowi, jakim był Rok Wiary, do Rzymu i Ziemi Świętej przybywały pielgrzymki z całego świata.  Entuzjazm związany z wyborem Papieża Franciszka było to kolejne doświadczenie wiary: dwie różne osobowości, ale niewątpliwie ciągłość w wierze katolickiej. Blisko 3 tys. seminarzystów, 300 wykładowców i rektorów seminariów z 63 Wyższych Seminariów Duchownych z całej Polski uczestniczyło w dwudniowej pielgrzymce na Jasną Górę.

W Roku Wiary ukazała się pierwsza encyklika Papieża Franciszka – „Lumen fidei” – którą zaprezentowano 5 lipca w Watykanie, w niespełna cztery miesiące po konklawe. Nad dokumentem „Lumen fidei” (Światło wiary) pracował już poprzedni Papież Benedykt XVI, jednak po dobrowolnym zrzeczeniu się urzędu nie mógł ogłosić tekstu, który stanowiłby element nauczania Kościoła katolickiego, więc papież Franciszek skorzystał z jego materiałów i uzupełnił je własnymi spostrzeżeniami i myślami – tak powstała „encyklika na cztery ręce”.

Ogłoszeniem, że w 2016 r. Światowy Dzień Młodzieży odbędzie się Polsce – zakończyły się tegoroczne ŚDM z Rio de Janeiro, które odbyły się w Brazylii w dniach 23-28 lipca. Latem cała Polska wędrowała na Jasną Górę, ale odbywały się też kameralne peregrynacje do mniej znanych sanktuariów. Hasłem i motywem przewodnim pielgrzymek był trwający Roku Wiary.

Wiele podejmowanych w Roku Wiary inicjatyw doprowadziło do ożywienie modlitwy i życia sakramentalnego nie tylko wśród młodzieży, ale w całej wspólnocie Kościoła. II Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji „Obudzić olbrzyma”, którego tematem była parafia, odbył się 19-22 września w Warszawie. Udział w spotkaniu wzięło 500 osób z całego kraju, obecni byli też goście z Włoch, Francji, USA.

Areopag Wiary to inicjatywa kleryków Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej oraz fundacji i studentów dziennikarstwa Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II na Rok Wiary.

Procesjonalnym wprowadzeniem figury Matki Bożej Fatimskiej i wideoprzesłaniem Ojca Świętego rozpoczęły się 12 października w rzymskim sanktuarium Matki Bożej Miłości (Madonna del Divino Amore) modlitwa różańcowa i adoracja eucharystyczna w łączności z Papieżem i dziesięcioma sanktuariami maryjnymi na świecie. Jednym z sanktuariów była Jasna Góra. Międzynarodowe czuwanie przebiegało pod hasłem „Z Maryją poza noc”.

13 października br. – w rocznicę objawień fatimskich – papież Franciszek zawierzył świat Niepokalanemu Sercu Maryi. Papież dokonał aktu zawierzenia w południe na zakończenie Eucharystii sprawowanej na Placu św. Piotra.

W sobotę 26 października papież Franciszek spotkał się na wieczornym czuwaniu z rodzinami z całego świata. Na Placu św. Piotra pod hasłem „Rodzino, żyj radością wiary!” zgromadziło się z okazji Roku Wiary ok. 150 tys. wiernych z 75 krajów. A w niedzielę rano przewodniczył Mszy św. na Placu św. Piotra z okazji Dnia Rodziny w ramach trwającego Roku Wiary.

www.niedziela.pl/rokwiary.diecezja.pl//RIRM

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl