Inauguracja Roku Wiary

Podczas Eucharystii w Watykanie Ojciec św. zainaugurował Rok Wiary Transmisję przeprowadziły Radio Maryja i TV Trwam.

Dzisiejsza uroczystość obfitowała w wiele symboli, związanych z Soborem Watykańskim II, od którego otwarcia mija dokładnie 50 lat.

Ówczesną procesję ojców soborowych przypomniała dzisiejsza procesja na wejście księży biskupów i kardynałów. Była również intronizacja ewangeliarza – kopii tego, którego używano podczas Soboru; a także przekazanie siedmiu orędzi końcowych Soboru i Katechizmu Kościoła Katolickiego – na co w homilii zwrócił uwagę Ojciec Św.

Powiedział, że znaki te przedstawiają nam perspektywę, aby wyjść poza wspomnienie i zachęcają pogłębienia w poruszenie duchowe, które cechowało Sobór, w jego prawdziwym znaczeniu.

– To znaczenie nadawała i nadal nadaje wiara w Chrystusa. Wiara apostolska, ożywiana wewnętrznym impulsem, by przekazywać Chrystusa każdemu człowiekowi  i wszystkim ludziom w pielgrzymowaniu Kościoła na drogach dziejów – powiedział Ojciec św. Benedykt XVI.

 

Ojciec Św. zaznaczył, że jeśli dzisiaj Kościół proponuje nowy Rok Wiary i nową ewangelizację, nie robi tego aby uczcić jakąś rocznicę, ale ponieważ jest to konieczne nawet bardziej niż przed 50 laty. Ojciec Św. Benedykt XVI przypomniał, że w minionych dziesięcioleciach rozwinęło się duchowe „pustynnienie”, czyli życie i świat bez Boga. Obecnie – jak zauważył – rozprzestrzeniła się pustka. Nadzieją w tej sytuacji mają być ludzie wiary.

– Na pustyni trzeba nade wszystko ludzi wiary, którzy swoim własnym życiem wskazują drogę ku ziemi obiecanej i w ten sposób uobecniają nadzieję. Żywa wiara otwiera serce na łaskę Boga, która uwalnia od pesymizmu. Dziś bardziej niż kiedykolwiek, ewangelizowanie oznacza bycie świadkiem nowego życia. Życia przemienionego przez Boga i w ten sposób odbywa się wskazywanie drogi   – powiedział Ojciec św. Benedykt XVI.

Rok Wiary Ojciec Św. porównał do pielgrzymki „po pustyniach współczesnego świata”, w której nie trzeba „ani laski, ani torby podróżnej, ani chleba”, ale Ewangelii i wiary Kościoła, której „jaśniejącym wyrazem” są opublikowany przed dwudziestu laty Katechizm Kościoła Katolickiego oraz dokumenty Soboru Watykańskiego II.

50. rocznicę otwarcia Soboru Ojciec Św. upamiętni dziś także wieczorem podczas procesji Światła spod Zamku Świętego Anioła na plac św. Piotra. Transmisja w TV Trwam rozpocznie się o godz. 20.20.

 

 

RIRM 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl