Odkrywanie Chrystusa na nowo

Rozpoczął się Rok Wiary. Został ogłoszony przez Ojca Świętego Benedykta XVI 16 października zeszłego roku. Uroczyste otwarcie odbyło dziś w Watykanie. Eucharystii transmitowanej w Radiu Maryja i TV Trwam  przewodniczył Ojciec św. Benedykt XVI. Mszę św. koncelebrowali przewodniczący krajowych konferencji episkopatów i uczestnicy zgromadzenia Synodu Biskupów. Obrady biskupów wpisują się w obchody Roku Wiary i są poświęcone nowej ewangelizacji.

Data rozpoczęcia Roku Wiary związana jest z celebracją 50. rocznicy otwarcia Soboru Watykańskiego II i 20. rocznicą opublikowania przez błogosławionego Ojca św. Jana Pawła II Katechizmu Kościoła Katolickiego. Rok Wiary będzie trwał do uroczystości Chrystusa Króla, która przypada 24 listopada 2013 r. Na jego obchody składać się będzie cały szereg liturgii, pielgrzymek, kongresów, koncertów, wystaw.

Uroczyste Msze św. otwierające Rok Wiary sprawowane będą w kościołach na całym świecie. W południe Eucharystia rozpoczęła się w archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Przewodniczył jej metropolita katowicki ks abp Wiktor Skworc.

– Rozpoczynając Rok Wiary, chcemy podziękować za łaskę wiary. Ta łaska  została nam dana za darmo i dlatego podziękujemy za nią na klęczkach . Będziemy prosili Pana Boga o to, aby pomnożył w nas łaskę wiary, byśmy byli jeszcze lepszymi świadkami Jezusa Chrystusa, jeszcze lepszymi ludźmi Boga na tym świecie. Będziemy o to prosić. Będziemy zmagać się o wiarę w ciągu całego roku, a to oznacza powrót do katechizmu, do Pisma Świętego, modlitwy. Oznacza to powrót do dokumentów Soboru Watykańskiego II – powiedział ks abp Wiktor Skworc.

Dziś o godz. 17:00 odbył się koncert połączony z dziękczynieniem za 40-lecia kapłaństwa ks. bp. Wiesława Meringa Ordynariusz Diecezji Włocławskiej. Uroczystość transmitowało Radio Maryja i TV Trwam.

Natomiast o godz. 20:20 TV Trwam przeprowadziła transmisję Procesji Światła pod przewodnictwem Ojca św. Benedykta XVI sprzed Zamku św. Anioła na Plac św. Piotra dla upamiętnienia 50. Rocznicy otwarcia Soboru Watykańskiego II. Ojciec Święty Benedykt XVI będzie uczestniczył w wielu spotkaniach związanych z obchodami Roku Wiary.

Papież podczas wczorajszej audiencji generalnej powiedział, że Rok Wiary będzie przypomnieniem „historii naszej wiary, w której przeplatają się niezgłębiona tajemnica świętości i niestety także obecność grzechu”. Zaznaczył także, że „Chrześcijanin nigdy nie może myśleć, że wiara jest sprawą prywatną”. O znaczeniu Roku Wiary Ojciec św. mówił także do wiernych w ich ojczystych językach. Zwracając się do Polaków zwrócił uwagę na potrzebę ożywiania serc w drodze do prawdy, którą jest Chrystus.

 

 

Rok Wiary Ojciec św. zapowiedział w liście apostolskim „Porta fidei”, który został opublikowany w zeszłym roku.


Jak powiedział ks. prof. Waldemar Chrostowski, teolog, biblista – Rok Wiary to czas, by podjąć wyzwania i powinności Soboru Watykańskiego II, ale też dokonać głębokiej odnowy wiary, wedle norm wskazanych w odnowionym katechizmie.

Powinna temu towarzyszyć świadomość czym jest wiara chrześcijańska. Nie chodzi bowiem o Rok Wiary w Boga tak, jak go wyznają rozmaite religie, a o Rok Wiary pojmowanej, przeżywanej w perspektywie głęboko chrześcijańskiej. Chodzi o wiarę w Boga, który jest Ojcem i Synem i Duchem Świętym. Objawił nam siebie w Jezusie Chrystusie i dlatego wiemy wiele więcej o bogactwie jego wewnętrznego życia. Rok Wiary to także czas głębokiej odnowy naszej więzi z Jezusem Chrystusem, a przez to poznawania Ewangelii, jej przeżywania i wdrażania w życie” – powiedział ks. prof. Waldemar Chrostowski.

Ks. prof. Waldemar Chrostowski odniósł się on też do rocznicy Soboru Watykańskiego II, którego znaczenie trzeba rozpatrywać w dwóch wymiarach: wewnętrznym i zewnętrznym.

– Jeżeli chodzi o  wymiar na zewnątrz to Sobór Watykański uświadomił na nowo miejsce i rolę Kościoła we współczesnym świecie oraz miejsce i rolę wiary we współczesnym świecie. Drugi wymiar to skierowany jest ku wewnątrz. Mianowicie sobór uświadomił katolikom czym jest Kościół. Uświadomił też wielką potrzebę budowania odnowy jedności Kościoła i wielka potrzebę czyszczenia tego wszystkiego co jest skutkiem podziałów i rozłamów jakie przez prawie 2 tys. lat miały miejsce w Kościele – dodaje ks. prof. Waldemar Chrostowski.

RIRM

drukuj