50. rocznica Soboru Watykańskiego II

Dziś obchodzimy 50. rocznicę otwarcia Soboru Watykańskiego II. Przed pięćdziesięciu laty w dniu 11 października 1962 roku papież Jan XXIII zainaugurował obrady Soboru. Data tej rocznicy zbiega się również z rozpoczynającym się Rokiem Wiary, ogłoszonym przez Ojca Świętego Benedykta XVI.

Na Pl. Św. Piotra w Watykanie o godzinie 10 papież będzie przewodniczył Mszy Św., którą będą transmitować Radio Maryja i Tv Trwam. W Eucharystii wezmą udział m.in. uczestnicy XIII Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów.

Bł. Jan XXIII w przemówieniu na rozpoczęcie Soboru w dniu 11 października 50 lat temu dał ogólną wskazówkę: wiara winna być przekazywana w sposób „odnowiony”, silniejszy – ponieważ świat szybko się zmieniał – zachowując jednak nienaruszonym swój depozyt bez ustępstw czy kompromisów. Papież pragnął, aby Kościół podjął refleksję nad swoją wiarą, nad prawdami, które nim kierują.

Wczorajszą katechezą papież rozpoczął refleksje na temat Soboru Watykańskiego II – jak mówił Benedykt XVI – wielkiego wydarzenia w dziejach kościoła, którego on sam był świadkiem. Ojciec Święty akcentował, że czasy w których żyjemy nadal naznaczone są zapomnieniem i głuchotą wobec Boga.

Wczoraj podczas audiencji generalnej Ojciec Św. powiedział, że z Sobór Watykański II powinien nas pobudzić do ponownego odkrycia istoty chrześcijaństwa, które polega na wierze w Boga oraz na spotkaniu indywidualnym i wspólnotowym z Chrystusem.

– Sobór Watykański II stanowi dla nas silny apel do odkrywania wciąż na nowo każdego dnia piękna naszej wiary. Dogłębnego jej poznawania poprzez intensywniejszą relację z Panem Bogiem, aby przeżywać aż do końca nasze powołanie chrześcijańskie. Dziewica Maryja, Matka Chrystusa i całego Kościoła niechaj nam pomoże realizować i doprowadzić do wypełniania to co ojcowie soborowi ożywieni przez Ducha św. kryli w swoich sercach. Pragnienie, aby wszyscy poznali Ewangelię i spotkali Jezusa jako drogę, prawdę i życie – powiedział Ojciec Św. Benedykt XVI.

Dzisiejszej inauguracji Roku Wiary towarzyszą ważne rocznice: oprócz 50-tej otwarcia Soboru Watykańskiego II – 20-ta opublikowania przez bł. JP II Katechizmu Kościoła Katolickiego.

To czas by podjąć wyzwania i powinności Soboru, ale też  dokonać głębokiej odnowy wiary, wedle norm wskazanych w katechizmie – mówi ks. prof. Waldemar Chrostowski – Teolog, biblista.

– Jak wiemy, wiara nie jest czymś statycznym. Nie chodzi tylko o wiarę w Boga, ale chodzi o coś więcej i bardziej dynamicznego, mianowicie głębokie zawierzenie Bogu. To jest we współczesnym świecie, ale także we współczesnym Kościele. W chrześcijaństwie prawdziwy problem i prawdziwe wyzwanie, by odnowić swoją relację do Boga. Swoje więzi z Bogiem, by te więzi nabrały charakteru bardziej osobistego i by Bóg był rzeczywiście kimś obecnym w naszym życiu i to życie przemieniający – powiedział ks. prof. Waldemar Chrostowski.

Błogosławiony Jan Paweł II, na progu trzeciego tysiąclecia, napisał: „Czuję bardziej niż kiedykolwiek obowiązek ukazania Soboru jako wielkiej łaski, którą Kościół został obdarowany w XX wieku: w ten sposób został nam ofiarowany  bezpieczny kompas, abyśmy mogli orientować się na drodze tego wieku, który  się otwiera. Do dokumentów Soboru Watykańskiego II, należy powracać, uwalniając je od licznych publikacji, które często zamiast być pomocą do jego poznana, często go zaciemniały, są także dla obecnych czasów kompasem, który pozwala łodzi Kościoła wypłynąć po otwartym morzu, pośród burz albo spokojnych fal i je uspokoić, aby płynąć bezpiecznie i dotrzeć do mety”.

Ojciec Św. Benedykt XVI w tym kontekście mówił, że „musimy nauczyć się najprostszej i najbardziej podstawowej lekcji Soboru, to znaczy, że chrześcijaństwo w swej istocie polega na wierze w Boga, który jest miłością trynitarną oraz na spotkaniu indywidualnym i wspólnotowym z Chrystusem, który ukierunkowuje i prowadzi przez życie”. Ważne jest dzisiaj – tak, jak tego pragnęli Ojcowie soborowi, aby zobaczono na nowo, że Bóg jest obecny, troszczy się o nas  i odpowiada nam.

Jak mówił papież kiedy brakuje wiary w Boga – upada to co jest istotne bo człowiek traci swoją głęboką godność i traci to co decyduje o jego wolności i wielkości w człowieczeństwie na przekór wszystkim redukcjonizmom. Na bazie tej poważnej pogłębionej refleksji nad wiarą powinny zostać określone w nowy sposób relacje pomiędzy Kościołem a współczesnym światem, pomiędzy chrześcijaństwem a pewnymi podstawowymi elementami myśli współczesnej, aby przedstawić naszemu światu, który dąży do oddalenia się od Boga, wymagania Ewangelii w całej swej wielkości i całej swej czystości.

Sobór Watykański II stanowi dla nas silny apel do odkrywania wciąż na nowo, każdego dnia, piękna naszej wiary, dogłębnego jej poznawania poprzez coraz intensywniejszą relację z Panem, aby przeżywać aż do końca nasze powołanie chrześcijańskie.

Sobór Watykański II obradował od 1962 do 1965 r. Zapoczątkował odnowę Kościoła katolickiego. Oraz otworzył Kościół na dialog ekumeniczny z innymi wyznaniami. Wprowadził również reformę liturgii. Uważany jest za jedno z najważniejszych wydarzeń chrześcijaństwa XX w.

 

Wypowiedź ks. prof. Waldemara Chrostowskiego:


Pobierz Pobierz

 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl