Papież Franciszek zakończy Rok Wiary

O godz. 10.30 Ojciec św. Franciszek będzie przewodniczył Mszy św. przy relikwiach św. Piotra, które po raz pierwszy zostaną wystawione publicznie. Transmisja w Radiu Maryja i TV Trwam.

Dziś Papież ogłosi także swoją pierwszą adhortację apostolską „Evangelii gaudium”. Dokument ten jest owocem zgromadzenia Synodu Biskupów na temat nowej ewangelizacji, jaki odbył się w Watykanie w październiku 2012 roku.

Zbiera on kwestie, jakie pojawiły się w czasie obrad synodu, szerzej podejmie tematykę ewangelizacji. „Evangelii gaudium” będzie drugim tej rangi dokumentem Papieża Franciszka. Pierwszy to encyklika „Lumen fidei”, której współautorem jest Benedykt XVI.

Uroczystości związane z zakończeniem Roku Wiary odbędą się także w polskich kościołach. O godz. 11.30 w bazylice archikatedralnej Mszy św. będzie przewodniczył ks. abp Józef Michalik, metropolita przemyski, przewodniczący KEP. Wieczorem w kościele karmelitów bosych odbędzie się koncert: „Droga Wiary”.

W katedrze warszawsko-praskiej Eucharystii o godz. 12.30 będzie przewodniczył ks. abp Henryk Hoser, biskup warszawsko-praski. Jak napisał w liście do wiernych: „we wspólnocie wiary będziemy dziękowali za wszystkie owoce Roku Wiary w naszej diecezji, a szczególnie za tak liczne łaski uzyskane poprzez orędownictwo Matki Bożej”.

W liście do wiernych – który zostanie odczytany dziś we wszystkich parafiach archidiecezji warszawskiej – ks. kard. Kazimierz Nycz pyta wiernych o stan ich wiary. Wyjaśnił, że „nie można wybiórczo traktować praktyk religijnych – przestrzega odnosząc się do deklaracji „jestem wierzący ale niepraktykujący”.

Diecezjalne obchody z okazji zakończenia Roku Wiary rozpoczną się o godz. 9.30 w radomskiej katedrze. W komunikacie do wiernych ks. bp Henryk Tomasik zaapelował, by owocem Roku Wiary było poszanowanie dnia świętego oraz troska o to, aby lepiej uczestniczyć we Mszy Świętej. Wezwał też rodziców do większego zaangażowania w przygotowanie dzieci i młodzieży do sakramentów świętych.

W tarnowskiej katedrze Msza św. pod przewodnictwem ks. bp. Andrzeja Jeża, ordynariusza tarnowskiego rozpocznie się o godzinie 10.30, a o 17.30 odbędą się nieszpory.

Rok Wiary ogłosił Papież Benedykt XVI w Liście Apostolskim Porta fidei z okazji 50. rocznicy otwarcia Soboru Watykańskiego II i 20. rocznicy ogłoszenia Katechizmu Kościoła Katolickiego. WIĘCEJ 

Inauguracja Roku Wiary odbyła się na Placu św. Piotra w Watykanie Mszą św. pod przewodnictwem Benedykta XVI. Odbyła się procesja, powtarzająca tę z 12 października 1962 r., w której przez plac do Bazyliki św. Piotra szli wszyscy ojcowie soborowi. Na zakończenie Mszy św. inaugurującej Rok Wiary Benedykt XVI wręczył soborowe orędzie reprezentantom rządzących, ludzi nauki, artystów, kobiet, robotników, ubogich, chorych i cierpiących oraz młodzieży. Było to powtórzenie gestu papieża Pawła VI, który na zakończenie II Soboru Watykańskiego w 1965 r. wręczył przedstawicielom różnych grup Orędzie do Ludu Bożego.

POLECAMY

Odkrywanie Chrystusa na nowo [kliknij]

Inauguracja Roku Wiary [kliknij]

Benedykt XVI w Liście Apostolskim Porta fidei, w którym ogłosił Rok Wiary napisał, że pragnieniem Kościoła jest, by Rok Wiary rozbudził w każdym wierzącym aspirację do wyznawania wiary w jej pełni i z odnowionym przekonaniem, z ufnością i nadzieją. Dodał, że jest to także okazja, by bardziej celebrować wiarę w liturgii, zwłaszcza Eucharystii. Napisał też o potrzebie bardziej wiarygodnych świadectw życia ludzi wierzących. Wyjaśnił, że w Roku Wiary każdy wierzący powinien ponownie odkryć „treść wiary wyznawanej, celebrowanej, przeżywanej i przemodlonej, i zastanowić się nad samym aktem wiary”.

Papieski list był inspiracją do podejmowania wielorakich działań w diecezjach i parafiach, podczas naukowych sympozjów i rekolekcyjnych rozważań, w spotkaniach rodzinnych i osobistej lekturze.

W PRZEŻYWANIE ROKU WIARY WPISAŁY SIĘ INICJATYWY PODJĘTE PRZEZ RADIO MARYJA I TV TRWAM

W co drugą sobotę na antenie TV Trwam emitowany był Telewizyjny Uniwersytet Biblijny. Jego dyrektorem był prof. dr hab. Henryk Witczyk, przewodniczący Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II. WIĘCEJ

W każdą sobotę w TV Trwam katechezy głosił ks. prof. dr hab. Jan Perszon, prof. Zakładu Teologii Fundamentalnej i Religiologii wydziału Teologicznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. WIĘCEJ 

W Roku Wiary odbyły się dwie pielgrzymki Rodziny Radia Maryja: do Watykanu do Benedykta XVI WIĘCEJ  i Ziemi Świętej WIĘCEJ 

W obchody Roku Wiary wpisało się XIII Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów na temat: „Nowa ewangelizacja dla przekazu wiary chrześcijańskiej”, które obradowało od 7 do 28 października 2012 r. w Watykanie.

Wzrastaniu w wierze i umiłowaniu Chrystusa miał służyć prowadzony przez Benedykta XVI cykl katechez, które wygłaszał podczas środowych audiencji ogólnych. Benedykt XVI podkreślał, że chodzi o to, aby katolicy nauczyli się żyć Ewangelią na co dzień. W cotygodniowych katechezach uczestniczyły tysiące wiernych.

Procesyjne wniesienie dokumentów Soboru Watykańskiego II i Katechizmu Kościoła Katolickiego we wszystkich katedrach w Polsce było wymownym znakiem inauguracji Roku Wiary w Kościele w Polsce. Papież Benedykt XVI otworzył go 11 października w Rzymie w 50. rocznicę inauguracji obrad soborowych i 20-lecia wydania Katechizmu.

Przez cały Rok Wiary można było uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Informował o tym dekret Penitencjarii Apostolskiej opublikowany z upoważnienia Benedykta XVI, a podpisany przez penitencjarza większego, kard. Manuela Monteiro de Castro oraz regensa tej dykasterii, ks. prał. Krzysztofa Nykiela.

Nakładem Domu Wydawniczego Rafael ukazała się książka „Rok Wiary” – kompendium myśli metropolity przemyskiego abp. Józefa Michalika związanych z tym szczególnym rokiem. Przewodniczący KEP odpowiada na pytania, jak rozeznaje i rozwiązuje aktualne problemy Kościoła, w tym trudny problem emigracji, kto włącza się w nową ewangelizację, szczególnie jak przyciągnąć do niej ludzi młodych.

Tegoroczną Wielką Sobotę ubogaciło telewizyjne wystawienie Całunu Turyńskiego. Płótno, w które, jak się przypuszcza owinięte było ciało Jezusa po zdjęciu z krzyża zobaczyć było można przez półtorej godziny. Jeszcze przed zakończeniem pontyfikatu (w ostatnim dniu lutego) Benedykt XVI zrobił wiernym cenny dar, zezwalając na telewizyjne wystawienie Całunu Turyńskiego.

W odpowiedzi na wezwanie Papieża Benedykta XVI do wykorzystania tego szczególnego czasu danego Kościołowi, jakim był Rok Wiary, do Rzymu i Ziemi Świętej przybywały pielgrzymki z całego świata. Jak mówił abp Wacław Depo, „jadąc do Ziemi Świętej wracamy do źródeł, po to, aby fundamenty naszej wiary i nasza tożsamość były coraz głębsze i dojrzalsze”.

Entuzjazm związany z wyborem Papieża Franciszka było to kolejne doświadczenie wiary: dwie różne osobowości, ale niewątpliwie ciągłość w wierze katolickiej. Papież Franciszek od początku swej posługi jako Biskup Rzymu i papież mówił, że musimy iść na peryferie życia. Być może wiele osób w swoich własnych sytuacjach czekało, by usłyszeć to orędzie i poruszyło ich jego nieustanne głoszenie.

Blisko 3 tys. seminarzystów, 300 wykładowców i rektorów seminariów z 63 Wyższych Seminariów Duchownych z całej Polski uczestniczyło w dwudniowej pielgrzymce na Jasną Górę. Pielgrzymce przewodniczy kard. Mauro Piacenza, prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa. Polscy seminarzyści zawierzyli Matce Bożej swoje wspólnoty seminaryjne oraz sprawę nowych powołań kapłańskich i zakonnych.

W Roku Wiary ukazała się pierwsza encyklika Papieża Franciszka – „Lumen fidei” – którą zaprezentowano 5 lipca w Watykanie, w niespełna cztery miesiące po konklawe. Nad dokumentem „Lumen fidei” (Światło wiary) pracował już poprzedni papież Benedykt XVI, jednak po dobrowolnym zrzeczeniu się urzędu nie mógł ogłosić tekstu, który stanowiłby element nauczania Kościoła katolickiego, więc papież Franciszek skorzystał z jego materiałów i uzupełnił je własnymi spostrzeżeniami i myślami – tak powstała „encyklika na cztery ręce”.

Z okazji Roku Wiary przez ostatnie 13 miesięcy ponad 8,5 mln katolików z całego świata pielgrzymowało do Rzymu. W dniach 4-7 lipca br.do grobu św. Piotra pod hasłem „Ufam Tobie” przybyło około 6 tys. kleryków, nowicjuszy i nowicjuszek, reprezentujących 66 krajów świata. Dwukrotnie spotkali się z Ojcem Świętym.

Ogłoszeniem, że w 2016 r. Światowy Dzień Młodzieży odbędzie się Polsce – zakończyły się tegoroczne ŚDM z Rio de Janeiro, które odbyły się w Brazylii w dniach 23-28 lipca. Papież Franciszek – zgodnie ze słowami Jezusa „Idźcie i nauczajcie wszystkie narody”, które były hasłem spotkania – zachęcał młodych do odważnego pójścia za głosem wiary i niesienia jej na wszystkie krańce świata. W 28. ŚDM uczestniczyło ok. 3 mln młodych ludzi ze 180 krajów świata. Najwięcej młodzieży pochodziło z Brazylii, Argentyny, USA, Chile, Włoch, Wenezueli, Francji, Paragwaju, Peru, Meksyku. Polaków było ok. 2 tys. Młodzieży towarzyszyło 664 biskupów, w tym 28 kardynałów, 7814 kapłanów i 631 diakonów. Uczestnikom służyło 60 tys. wolontariuszy z całego świata.

Latem cała Polska wędrowała na Jasną Górę, ale odbywały się też kameralne peregrynacje do mniej znanych sanktuariów. Hasłem i motywem przewodnim pielgrzymek był trwający Roku Wiary. Rozważano tematy: „Wiem, Komu uwierzyłem”(Gniezno), „Panie, przymnóż nam wiary”(Bielsko-Biała), „Z Maryja w pielgrzymce wiary”(Kraków), „Na rowerze też wierzę(rowerowa z Elbląga).

Wiele podejmowanych w Roku Wiary inicjatyw doprowadziło do ożywienie modlitwy i życia sakramentalnego nie tylko wśród młodzieży, ale w całej wspólnocie Kościoła. Czego wyrazem jest większa niż w latach ubiegłych liczba kandydatów zgłaszających się na pierwszy rok do Seminariów Duchownych. Wielki wpływ na wzrost powołań miały tez Światowe Dni Młodzieży w Brazylii czy sam przykłada życia wiarą, jaki daje nam papież Franciszek.

II Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji „Obudzić olbrzyma”, którego tematem była parafia, odbył się 19-22 września w Warszawie. Udział w spotkaniu wzięło 500 osób z całego kraju, obecni byli też goście z Włoch, Francji, USA. Kongres gościła 40-tysięczna parafia Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie. W programie Kongresu były rekolekcje ewangelizacyjne, konferencje, warsztaty, wspólne modlitwy i Msze św., wieczór świadectw, dzielenie się doświadczeniami, koncert, piknik rodzinny i wyjście ewangelizacyjne „od drzwi do drzwi” w parafii ursynowskiej.

Areopag Wiary to inicjatywa kleryków Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej oraz fundacji i studentów dziennikarstwa Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II na Rok Wiary. Były to cykle spotkań z aktorami, dziennikarzami, politykami i sportowcami, podczas których dzielili się oni świadectwami własnego życia dotyczącymi wiary. Każde spotkanie miało charakter „wywiadu rzeki” przeprowadzonego przez studenta świeckiego i kleryka.

Procesjonalnym wprowadzeniem figury Matki Bożej Fatimskiej i wideoprzesłaniem Ojca Świętego rozpoczęły się 12 października w rzymskim sanktuarium Matki Bożej Miłości (Madonna del Divino Amore) modlitwa różańcowa i adoracja eucharystyczna w łączności z papieżem i dziesięcioma sanktuariami maryjnymi na świecie. Jednym z sanktuariów była Jasna Góra. Międzynarodowe czuwanie przebiegało pod hasłem „Z Maryją poza noc”.

13 października br. – w rocznicę objawień fatimskich – papież Franciszek zawierzył świat Niepokalanemu Sercu Maryi. Papież dokonał aktu zawierzenia w południe na zakończenie Eucharystii sprawowanej na Placu św. Piotra.

W sobotę 26 października papież Franciszek spotkał się na wieczornym czuwaniu z rodzinami z całego świata. Na Placu św. Piotra pod hasłem „Rodzino, żyj radością wiary!” zgromadziło się z okazji Roku Wiary ok. 150 tys. wiernych z 75 krajów. A w niedzielę rano przewodniczył Mszy św. na Placu św. Piotra z okazji Dnia Rodziny w ramach trwającego Roku Wiary.

www.niedziela.pl/rokwiary.diecezja.pl//RIRM

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl