Jezus centrum Zbawienia

W uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata Ojciec św. Franciszek przewodniczył Mszy św. na Placu św. Piotra. Uroczystość jest ukoronowaniem roku liturgicznego, stanowi jednocześnie zakończenie Roku Wiary ustanowionego przez Benedykta XVI. W homilii Papież Franciszek mówił o znaczeniu łaski. Zapewnił o duchowej bliskości z chrześcijanami na Wschodzie. Przekazał też swoją pierwszą adhortację apostolską „Evangelii gaudium”. Podczas Eucharystii po raz pierwszy na widok publiczny wystawione zostały relikwie św. Piotra. Transmisję Mszy św. przeprowadziły Radio Maryja i TV Trwam.

Na początku homilii Ojciec św. Franciszek podziękował Papieżowi seniorowi Benedyktowi XVI za ogłoszenie Roku Wiary.

– Ku niemu biegną obecnie myśli pełne miłości i wdzięczności. Poprzez tę opatrznościową inicjatywę dał nam możliwość ponownego odkrycia piękna drogi wiary, rozpoczętej w dniu naszego chrztu, która uczyniła nas dziećmi Bożymi i braćmi w Kościele powiedział Papież Franciszek.

Odwołując się do dzisiejszej Ewangelii – która mówi o przebaczeniu, jakie dobry łotr uzyskał od Jezusa – Ojciec św. Franciszek powiedział, że łaska jest obfitsza niż prośba. Bóg daje więcej niż człowiek prosi – powiedział Ojciec św. Dodał, że obietnica dana łotrowi („Zaprawdę, powiadam ci: Dziś ze Mną będziesz w raju”) daje nam wielką nadzieję.

Papież powiedział, że Chrystus troszczy się o swój lud za cenę życia. Jezus jest centrum: Stworzenia, pojednania, historii ludzkości każdego człowieka, centrum Zbawienia. Tylko w Chrystusie mamy swoją tożsamość jako lud – powiedział Papież. Dodał, że tylko Jemu możemy powierzyć troski, przedstawić wszystko to, z czego jest utkane nasze życie.

Gdy Jezus jest centrum naszego życia rozjaśniają się nawet najciemniejsze strony naszego życia – powiedział Ojciec św. Dzieje się tak dlatego, że Jezus wypowiada słowo przebaczenia, a nie potępienia – wyjaśnił Papież. Dodał, że Pan nigdy nie zezwala, aby prośba o przebaczenie została odrzucona.

Papież zachęcał byśmy szli za Chrystusem, bo wtedy dzielimy jego los. Zaapelował byśmy prosili Jezusa o to, by pamiętał o nas w swoim Królestwie.

– Każdy z nas ma swoją historię, swoje braki, grzechy, momenty ciemności i szczęścia. Byłoby dobrze gdybyśmy pomyśleli o swojej historii. Niech każdy w ciszy serca powie: Pamiętaj o mnie Panie w Twoim Królestwie. Pamiętaj o mnie, bo chcę być dobry, ale nie mam na tyle siły. Jestem grzesznikiem, ale Jezu pamiętaj o mnie, gdyż Ty jesteś w centrum. Pamiętaj o mnie w swoim Królestwie. Uczyńmy to dzisiaj wszyscy z sercem otwartym i powtórzmy: Pamiętaj o mnie Panie, kiedy będziesz w raju, który jesteś w Swoim Królestwie – powiedział Ojciec św. Franciszek.

Papież  zapewnił o swej duchowej bliskości z chrześcijanami w Ziemi Świętej, Syrii i na całym Wschodzie. Modlił się o dar pokoju.

Na koniec Eucharystii Ojciec św. wręczył 34 osobom swoją pierwszą adhortację apostolską „Evangelii gaudium” („Radość Ewangelii”). Jest ona podsumowaniem Synodu Biskupów o nowej ewangelizacji, który odbył się w zeszłym roku w Watykanie. Wręczył ją biskupowi z Łotwy, kapłanowi z Tanzanii, diakonowi z Australii oraz wiernym z 13 innych krajów m.in. Brazylii, Australii i Włoch. Są to osoby, rodziny, przedstawiciele organizacji, które w ciągu Roku Wiary brały udział w wydarzeniach na Palcu św. Piotra.

Adhortację otrzymali m.in. nowo bierzmowani, katecheci, osoby duchowne, jedna osoba niewidoma (otrzymała wersję audio). Papież wręczył także adhortację przedstawicielom dziennikarzy i środowisk artystycznych m.in. polskiej rzeźbiarce Annie Gulak. Jej wystawy poświęcone Janowi Pawłowi II prezentowane były w Watykanie i Weronie.

Wierni podczas Mszy św. mogli oddać cześć relikwiom św. Piotra. Otrzymał on od Chrystusa powołanie utwierdzania braci w wierze. Misję tę kontynuują jego następcy.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl