PAP/EPA

Papież Franciszek przewodniczył Mszy św. inaugurującej XVI Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów

Odbywanie Synodu oznacza wspólne podążanie tą samą drogą – mówił Ojciec Święty Franciszek podczas uroczystej Mszy świętej inaugurującej XVI Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów. 

W homilii Ojciec Święty Franciszek zaapelował do uczestników Synodu: delegatów Konferencji Episkopatów, przedstawicieli Kurii Rzymskiej oraz instytutów życia konsekrowanego, ruchów świeckich i młodzieży o to by wsłuchiwali się w pytania, niepokoje, nadzieje każdego Kościoła, każdego ludu i narodu, by wsłuchiwali się w świat, w wyzwania i zmiany, jakie przed nim stawia.

– Dziś́, gdy rozpoczynamy drogę̨ synodalną, zadajemy sobie wszyscy – Papież̇, biskupi, kapłani, osoby konsekrowane, bracia i siostry świeccy – pytanie: czy my, wspólnota chrześcijańska, ucieleśniamy styl Boga, który kroczy przez dzieje i uczestniczy w wydarzeniach ludzkości? Czy jesteśmy gotowi podjąć́ przygodę̨ podroży, czy też – bojąc się̨ nieznanego – wolimy schronić́ się̨ w wymówkach typu „nie potrzeba” i „zawsze robiliśmy to w ten sposób”? – akcentował Ojciec Święty.

Synod, jak mówił Papież, to wydarzenie łaski, proces rozeznania duchowego, który dokonuje się podczas adoracji, w modlitwie, w kontakcie ze Słowem Bożym.

– Słowo otwiera nas na rozeznanie i je oświetla. Ukierunkowuje ono Synod, aby nie był on kościelnym „zjazdem”, konferencją naukową czy kongresem politycznym, lecz wydarzeniem łaski, procesem uzdrowienia prowadzonym przez Ducha Świętego – podkreślił Ojciec Święty Franciszek. 

W rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański Papież nawiązał do postaci bogatego młodzieńca z Ewangelii, który pyta Jezusa, co ma czynić, żeby otrzymać życie wieczne. Wiara młodego człowieka – jak mówił Ojciec Święty – wskazuje na typ relacji handlowej Bogiem. Tymczasem wiara nie jest obowiązkiem ani monetą przetargową. Ona opiera się na spojrzeniu Boga.

– To właśnie tam rodzi się i odradza wiara: nie z obowiązku, nie z czegoś, co trzeba zrobić, albo za co należy zapłacić, ale ze spojrzenia miłości, którą trzeba przyjąć. W ten sposób życie chrześcijańskie staje się piękne, jeśli nie opiera się na naszych własnych zdolnościach i planach, ale na spojrzeniu Boga – tłumaczył papież Franciszek.

Prace synodu rozpoczęły się 9 października 2021 roku. Potrwają dwa lata. Od 17 października będą się toczyć na szczeblu diecezjalnym, w przyszłym roku – na szczeblu kontynentalnym, a w 2023 roku – powszechnym. Hasłem przewodnim synodu są słowa „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl