fot. twitter.com/KancelariaSejmu

Z Funduszu Pracy przekazano pierwszą transzę na wpłatę powitalną od państwa w ramach PPK

Z Funduszu Pracy przekazano pierwszą transzę na wpłatę powitalną od państwa w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych. Chodzi o 295 tys. zł za IV kwartał ubiegłego roku. Poinformowali o tym na konferencji minister pracy i prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Kolejne wpłaty powitalne dla pracowników dużych i mniejszych firm nastąpią odpowiednio w kwietniu i październiku. W sumie w bieżącym roku będą one opiewać na kwotę blisko 400 mln zł.

Jednocześnie – jak powiedział prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys – już niedługo pracownicy staną się beneficjentami dopłat rocznych z Funduszu Pracy.

– Ta dopłata roczna, zakładamy że będzie wypłacona z końcem marca w kwocie około 35 milionów dla pierwszych 145 tysięcy uczestników. W tym roku nie są to wszyscy uczestnicy PPK. Było ich ponad milion sto tysięcy, co wynika z faktu, że ustawa przewiduje warunek dla dokonania takich dopłat rocznych: zgromadzenie na swoim rachunku minimalnej kwoty, będącej ekwiwalentem sześciokrotności wynagrodzenia minimalnego, to jest kwota około 472 zł. Większość pracowników przystępowała do PPK w październiku i listopadzie, więc jeszcze za ubiegły rok tak dużo tych kwot nie zostało zgromadzonych – powiedział Paweł Borys.

PFR podał, że na koniec stycznia bieżącego roku w Pracowniczych Planach Kapitałowych zgromadzono aktywa w wysokości 275 mln 300 tys. zł.

Reforma związana z PPK ruszyła w lipcu 2019 r. Wejście w życie rozwiązań buduje system zabezpieczenia emerytalnego Polaków.

Składa się ono z trzech filarów. Pierwszy to filar publiczny. Drugi to prywatny filar pracowniczy, współtworzony lub tworzony przez pracodawców. Trzeci to prywatny filar indywidualny.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl