fot. pixabay.com

R. Zapotoczny: PPK i IKE to fundament do budowania oszczędności emerytalnych

Pracownicze Plany Kapitałowe oraz Indywidualne Konta Emerytalne to fundament do budowania oszczędności emerytalnych – powiedział podczas wystąpienia na Impact’21. prezes PFR Portal PPK, Rafał Zapotoczny.

Szef portalu MojePPK wskazał, że uruchomione w ubiegłym roku PPK a także IKE, które powstaną z przekształcenia Otwartych Funduszy Emerytalne, będą stanowić fundament, na którym Polacy mogą budować swoje oszczędności emerytalne.

„Ten fundament ma nas uczyć, że powinniśmy sami dbać o swoją przyszłość, powinniśmy sami też oszczędzać” – dodał.

Zaznaczył, że PPK jest dzisiaj najbardziej efektywnym instrumentem finansowym.

„Osoba, która weszła do systemu w pierwszej fali PPK, zarabiająca 5 tys. zł brutto ma dziś na koncie ok. 2,5 tys. zł” – powiedział.

Dodał, że znaczną część tych środków pochodzi ze składki, którą wpłacił pracodawca oraz budżet państwa. Rafał Zapotoczny wraził też nadzieję, że środki, które ok. 16 mln Polaków ma w OFE, jeszcze w tym roku trafią na ich IKE (obecnie rządowy projekt czeka na rozpatrzenie przez Senat).

Podkreślił, że zarówno pieniądze z PPK, jak i IKE stanowią własność oszczędzających, które każdy będzie mógł wypłacić po osiągnięciu wieku emerytalnego. Przy czym – jak wskazał – środki z PPK można wypłacić pod pewnymi warunkami w każdej chwili np. na budowę domu czy jako wkład własny kredytu hipotecznego.

Rządowy projekt zmian w ustawach w związku z przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych (OFE) na indywidualne konta emerytalne (IKE) zakłada, że każdy uczestnik OFE będzie miał do wyboru dwie możliwości.

Domyślnie będzie to przeniesienie środków z OFE na IKE przy pobraniu z nich 15 proc. w formie – jak to określa rząd – opłaty przekształceniowej. Pieniądze te będą dziedziczone, ale dalsze wpłaty na IKE będą wyłącznie dobrowolne; nie trafią tam już żadne części późniejszych składek emerytalnych.

Druga możliwość to złożenie deklaracji o przeniesieniu swoich środków na rachunek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, działającego w imieniu i na rzecz Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Te pieniądze przestają być dziedziczone. Zostaną zapisane na indywidualnym koncie prowadzonym w ZUS, a odpowiadające im aktywa trafią do Funduszu Rezerwy Demograficznej.

Pracownicze Plany Kapitałowe to dobrowolny i powszechny system długoterminowego oszczędzania. Do programu może przystąpić każdy zatrudniony, który podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym. Oszczędności tworzone są wspólnie przez pracowników, pracodawców oraz państwo.

Tzw. podstawowe wpłaty do PPK, finansowane przez pracowników i pracodawców, wynoszą: 2 proc. wynagrodzenia brutto, które zapłaci pracownik (przy czym osoby zarabiające mniej niż 120 proc. minimalnego wynagrodzenia mogą wnioskować o obniżenie składki do 0,5 proc.); 1,5 proc. wynagrodzenia brutto pracownika, które ma wpłacać pracodawca.

Dopłata z Funduszu Pracy wynosi 20 zł miesięcznie, co w skali roku daje 240 zł. Dodatkowo, w pierwszym roku pracownicy otrzymują także tzw. wpłatę powitalną w wysokości 250 zł.

PAP

drukuj