fot. pixabay.com

Weszła w życie ustawa rozwiązująca problem tzw. emerytur czerwcowych

Dziś weszła w życie ustawa, która rozwiązuje problem tzw. emerytur czerwcowych. Dokument zmienia zasady wyliczania emerytur na stałe. Zastosowanie do nich mają teraz dodatkowe waloryzacje kwartalne, które dotąd nie przysługiwały przy ustalaniu emerytury w czerwcu.

To dobra wiadomość dla osób, które w przyszłości będą kończyć wiek emerytalny w czerwcu. Będą one mogły bez obaw składać wnioski o świadczenie w tym miesiącu.

Zgodnie z ustawą osobom, którym zostały przyznane emerytury w czerwcu tego roku, świadczenia te zostaną przeliczone przez ZUS z urzędu, na korzystniejszych zasadach, w terminie 30 dni od dzisiejszego dnia.

Oznacza to, że osoby, których to dotyczy, nie muszą składać żadnego wniosku – podkreśla prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska.

– W tej chwili ten brak prawny został uzupełniony poprzez nowelizację tej ustawy i z urzędu ZUS przeliczy już według nowego prawa świadczenia dla ok. 12 tys. świadczeniobiorców, którzy przechodzili na emeryturę czy złożyli wniosek właśnie w czerwcu, kiedy te zasady nie były stosowane, tak żeby mogli oni skorzystać już z tych nowych zasad, a więc zrównania wszystkich uprawionych w zasadach waloryzacji kwartalnej i rocznej, bez względu na to, kiedy chcą złożyć wniosek o emeryturę – wskazuje prof. Gertruda Uścińska.   

W poprzednich latach osoby, które składały wniosek o emeryturę w czerwcu, otrzymywały świadczenie niższe, niż gdyby wystąpiły z takim wnioskiem np. w maju lub lipcu. Nowe przepisy nie obejmują tych emerytów.

RIRM

drukuj