fot. sxc.hu

MRPiPS: w 2018 r. najniższe emerytury wzrosną o 29 zł 80 gr

Najniższa emerytura wzrośnie o prawie 30 zł, a przeciętna emerytura z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych o ponad 67 zł – poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Dane resortu oznaczają, że od marca najniższa emerytura będzie wynosić blisko 1030 zł, a przeciętna emerytura z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych prawie 2325 zł.

Podwyżki na tym poziomie są efektem decyzji resortu rodziny, pracy i polityki społecznej o ustaleniu wskaźnika waloryzacji rent i emerytur w tym roku na poziomie 2,98 proc.

To bardzo dobry wskaźnik – ocenia ekonomista Sławomir Horbaczewski.

Po raz pierwszy od kilku lat, mamy istotny realny wzrost wynagrodzeń, a to jest punkt odniesienia dla tego wskaźnika. Oprócz realnego wzrostu wynagrodzeń bierze się również poziom inflacji w gospodarstwach, w takim typowym koszyku dóbr i usług, w gospodarstwach emeryckich. W związku z tym składając te dwa składniki, przede wszystkim wskaźnik wzrostu wynagrodzeń, realny i w gospodarce, mamy do czynienia z bardzo wysokim wskaźnikiem tak zwanej waloryzacji, czyli realnego wzrostu emerytur. Jest to istotne dlatego, że my jako społeczeństwo, jesteśmy winni wszystkim naszym seniorom to, aby w odpowiedni sposób, w należytym komforcie spędzali oni tą cześć życia – akcentuje ekonomista.

GUS podał dziś, że realny wzrost przeciętnego wynagrodzenia w 2017 roku w stosunku do 2016 roku wyniósł 3,4 proc.

RIRM

drukuj