J. Czaputowicz spotkał się z szefem MSZ Estonii

Lipcowy szczyt NATO w Brukseli powinien wysłać sygnał o spójności Sojuszu – powiedział szef MSZ Jacek Czaputowicz. Dodał, że Polska i Estonia chcą, żeby postanowienia szczytu z Newport i Warszawy zostały umocnione.

Dziś szef polskiej dyplomacji spotkał się z estońskim ministrem spraw zagranicznych Svenem Mikserem.

Wizyta szefa estońskiego MSZ jest podkreśleniem dobrych relacji dwustronnych między Polską i Estonią – ocenił minister Jacek Czaputowicz.

Jak podkreślił, Estonia to jeden z najbliższych partnerów Polski, nie tylko w regionie, ale także w UE i NATO. Oba kraje mają zbieżne stanowiska w wielu kwestiach gospodarczych, a także bezpieczeństwa – dodał.

– Szczyt NATO powinien wysłać wyraźny sygnał o spójności Sojuszu, o przywiązaniu do wspólnych wartości i zasad, gotowości działania na rzecz obrony sojuszników. Wreszcie przedstawiłem panu ministrowi polskie priorytety w ramach Rady Bezpieczeństwa (od 1 stycznia tego roku Polska jest niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa). Dotyczą one m.in. umocnienia prawa międzynarodowego. Uzyskaliśmy te miejsce także dzięki poparciu Estonii. Wyraziłem gotowość dzielenia się doświadczeniami i koordynowaniami naszego stanowiska, także reprezentowania stanowiska i państw regionu na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ – poinformował minister Jacek Czaputowicz.  

Szef polskiego MSZ zaznaczył, że rozmowa z ministrem Mikserem dotyczyła także umocnienia NATO, a także roli innych państw w zapewnieniu bezpieczeństwa w naszej części Europy, w tym roli USA i potrzebie zakorzenienia geopolitycznego tego państwa w regionie.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl