fot. https://twitter.com/PO_Podkarpackie

Konwencja krajowa PO w Płońsku

W Płońsku odbędzie się dziś konwencja krajowa Platformy Obywatelskiej, podczas której mają zostać zatwierdzone zmiany w statucie partii.

Konwencja krajowa zajmie się rekomendacjami zarządu Platformy Obywatelskiej, który obradował w czwartek. Chodzi o zmiany w statucie partii.

Wśród propozycji jest prostsza procedura przyjmowania nowych członków. To także szybkie wprowadzenie parytetów płci na wszystkich szczeblach, by mogło być po 50 procent kobiet i mężczyzn. Zarząd zarekomendował także zwiększenie liczby wiceprzewodniczących PO z 4 do 10. Ma to umożliwić spełnienie zapowiedzi Donalda Tuska, który już w lipcu sygnalizował zamiar przywrócenia na stanowisko wiceprzewodniczącej PO byłej premier, obecnie europosłanki Ewy Kopacz.

Na funkcję wiceprzewodniczącego ma wrócić europoseł Bartosz Arłukowicz. Nowym wiceprzewodniczącym Platformy ma być również Cezary Tomczyk.

Zarząd rekomenduje też rozszerzenie wpisanych do statutu celów ideowo- politycznych PO o takie kwestie jak np. dążenie do budowania w kraju trójpodziału i transparentności władzy.

Poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski zaznacza, że mimo dobrych sondaży, obóz rządzący musi cały czas uważnie obserwować sytuację na opozycji. Jego zdaniem, Platforma chce być swoistym patronem dla mniejszych ugrupowań.

– Trzeba bardzo konkretnie patrzeć na to, co dzieje się w PO. W mojej ocenie jest to etap konsolidacji władzy, który zakończy się wspólną listą totalnej opozycji. To z punktu widzenia interesu Rzeczypospolitej Polskiej, z punktu widzenia interesów rozumianych jako ochrona suwerenności, dojście totalnej opozycji do władzy byłoby największym zagrożeniem dla suwerenności Polski w kadencji 2023-2027. Dlatego Zjednoczona Prawica tym bardziej musi się konsolidować, tym bardziej musi dokonać pewnego resetu, szczególnie w obszarze polityki unijnej – podkreśla Janusz Kowalski.  

Podczas konwencji głos ma zabrać p.o. przewodniczącego partii Donald Tusk, a także działacze reprezentujący określone środowiska wewnątrz formacji.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj