Wysokie dofinansowanie parków narodowych zatwierdzone

Lasy Państwowe przekażą parkom narodowym 65 mln zł m.in. na ochronę przyrody czy inwestycje turystyczne. To kwota ponad dwukrotnie wyższa niż w 2015 r. 

Działania, które zostaną dofinansowane przez Lasy Państwowe, zostały zatwierdzone przez dyrektora generalnego Lasów Państwowych oraz ministra środowiska. Środki pochodzą z funduszu leśnego.

Podobnie jak w ubiegłych latach wnioski złożyły niemal wszystkie parki narodowe.

Anna Malinowska, rzecznik Lasów Państwowych mówi, że etap kwalifikacji do mechanizmu wsparcia pomyślnie przeszło 20 parków narodowych.

– Jesteśmy na etapie podpisywania umów o dofinansowanie projektów, które zostały zgłoszone przez dyrektorów parków narodowych. Jak wiadomo, parki narodowe są utrzymywane z budżetu państwa i roczny budżet, który był przeznaczany na parki narodowe wynosi 85-86 mln zł. Zatem dodatkowe pieniądze z Lasów Państwowych w zasadzie w takiej kwocie, jak dofinansowanie z budżetu państwa, to na pewno poważny zastrzyk pieniędzy dla parków narodowych. Z pewnością te pieniądze zostaną dobrze spożytkowane. Z efektów takiego wsparcia korzystają zarówno ludzie, jak i przyroda – informuje Anna Malinowska.

Działania, które są objęte dofinansowaniem z Lasów Państwowych zdefiniowane są w ustawie. Mogą to być m.in. przedsięwzięcia służące ochronie przyrody czy badania naukowe prowadzone przez park lub na jego terenie.

Dzięki nakładom na infrastrukturę turystyczną są budowane wieże widokowe, wiaty i ławki. Na przygotowanie budowy ścieżki rowerowej od Jaszczurówki do Wierchu Poroniec pieniądze otrzyma m.in. Tatrzański Park Narodowy.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl