Wyjazdowe posiedzenie rządu w Szczecinie m.in. o ordynacji podatkowej

Rząd na wyjazdowym posiedzeniu w Szczecinie zajmie się dziś m.in. kierunkowymi założeniami do nowej ordynacji podatkowej. Przygotowała je Komisja Kodyfikacyjna Ogólnego Prawa Podatkowego.

Jednym z głównych zadań nowej ordynacji ma być zmiana społecznego przekonania, że „organy podatkowe są złe”. Ma temu służyć  cały katalog rozwiązań, które zadbałyby o prawa podatnika w jego relacjach z organem podatkowym.

Chodzi m.in. o przepisy gwarantujące większą ochronę podatnika, prawo do informacji od urzędników, wprowadzenie zasady ugodowego załatwiania spraw czy zasady rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Wiesław Janczyk ocenia, że zmiany w ordynacji podatkowej są potrzebne, jednak nie spodziewa się wiele po jakichkolwiek propozycjach rządu PO-PSL.

–  Podatnicy żadną miarą nie odczuli jakiegokolwiek efektu próby czy pomysłu uporządkowania przepisów podatkowych. Działanie ministra Szczurka nie spowodowało wielokrotnie zapowiadanego uproszczenia prawa podatkowego, zmniejszenia liczby interpretacji i niepewności podatników co do tego, w jakim wymiarze mają płacić podatek taki  czy inny. W tym zakresie przez ostatnie lata skomplikowano przepisy w sposób drastyczny, doprowadzając do tego, że system stał się kompletnie niewydolny – podkreśla poseł Wiesław Janczyk.

Wiceminister finansów Janusz Cichoń mówił, że prace nad projektem nowej ordynacji podatkowej powinny być kontynuowane bez względu na wynik wyborów parlamentarnych, bowiem nie ma on charakteru politycznego.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl