Działkowcy chcą nowelizacji ustawy – Prawo budowlane

Jeszcze w tym tygodniuPolski Związek Działkowców ma zacząć zbiórkę podpisów pod projektem nowelizacji ustawy – Prawo budowlane. Dziś mija termin zarejestrowania komitetu przez marszałek Sejmu Ewę Kopacz.

Projekt ma ochronić altany przed przymusową rozbiórką. O sprawie napisał jeden z dzienników.

PZD przygotował projekt, który zakłada, że wznoszenie altan działkowych, o powierzchni zabudowy do 35 m2 i wysokości 5 m nadal byłoby zwolnione z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę. Ustawa objęłaby ochroną także większość obiektów wybudowanych wcześniej i spełniających wymogi altan.

Prawo polskie powinno precyzyjnie uregulować kwestie wznoszenia altan działkowych – zaznacza Bartłomiej Piech, radca prawny reprezentujący działkowców.

– Dotychczas obowiązujące prawo określało, że mogą być to altany o powierzchni do 35 metrów kwadratowych z tym, że po wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 9 stycznia 2014 roku pojawiło się zagadnienie tego, co należy rozumieć pod pojęciem altany. W Polsce nie ma prawa precedensowego. Potencjalnie każdy z działkowców, który ma domki pełne ścianek, okien, drzwi, może zostać uznany za osobę, która dopuściła się samowoli budowlanej. Utrzymywanie ludzi w stanie niepewności uważamy za niedopuszczalne. Prawo powinno precyzyjnie uregulować tę kwestię – stwierdził Bartłomiej Piech.

Przedstawiciele Polskiego Związku Działkowców przekonują, że zagrożenie jest realne. Pojawiają się obawy, że wyrok może stanowić wytrych dla samorządów, które dążą do likwidacji działek.

RIRM

drukuj