fot. https://twitter.com/MF_GOV_PL

Wydatki na obronność poza deficytem?

Polska dąży do tego, by wydatki na obronność, były wyłączone z unijnych reguł budżetowych i nie wliczały się do deficytu finansów publicznych. W Brukseli odbyło się posiedzenie unijnych ministrów finansów. Brała w nim udział – jako przedstawiciel Polski – minister Magdalena Rzeczkowska.

Polska minister finansów wskazała, że rząd podejmuje zabiegi, aby wydatki na obronność nie były w Unii wliczane do deficytu finansów publicznych.

– Wydatki obronne to jest bezpieczeństwo. To nie tylko to, że dbamy o swoje bezpieczeństwo jako Polska, tylko dbamy o bezpieczeństwo całej Unii Europejskiej – zaznaczyła Magdalena Rzeczkowska, minister finansów.

W Polsce wydatki na obronność rosną. Obecnie przeznaczamy na ten cel trzy proc. PKB. Dodatkowo uzbrojenie kupowane jest w ramach Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych.

– Bez wzmocnienia tego potencjału odstraszania, potencjału obronnego nie będzie bezpieczeństwa Europy, dlatego zabiegamy o to (…), żebyśmy nie ponosili negatywnych konsekwencji, na przykład wszczęcia procedury nadmiernego deficytu – dodała minister finansów.

Magdalena Rzeczkowska deklarowała, że stanowisko Polski ma już poparcie kilku krajów. Obecne przepisy Unii Europejskiej mówią, że dozwolony deficyt finansów publicznych wynosi trzy procent PKB. W przypadku jego przekroczenia Komisja Europejska uruchamia procedurę nadmiernego deficytu, co może wiązać się z nałożeniem kar finansowych.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl