fot. PAP/EPA

Bruksela: Wieloletnie Ramy Finansowe do zmiany

Modyfikacja Wieloletnich Ram Finansowych oraz program naprawczy finansowany z innych źródeł to problemy do rozwiązania zaanonsowane przez Komisję Europejską podczas trwającej sesji plenarnej w Parlamencie Europejskim.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen, dała w Brukseli do zrozumienia, że głos Parlamentu Europejskiego w sprawie sposobu finansowania budżetu naprawczego będzie znaczący. Ma to dotyczyć kwestii układu trzech filarów. Po pierwsze finansowania inwestycji publicznych państw członkowskich. Po drugie zwiększenia środków na fundusze spójności oraz pochylenia się nad sprawami odbudowywania gospodarki czy też środków na inwestycje prywatne.

W trzecim i ostatnim filarze chodzi o wyciągnięcie wniosków z kryzysu oraz tworzenie nowego programu zdrowotnego. Tak się składa, że w czwartek Europarlament będzie głosował nad rezolucją w sprawie kształtu przyszłych finansów Unii Europejskiej w związku z konsekwencjami pandemii Covid-19. Zatwierdzanie siedmioletnich ram finansowych to sztywna prerogatywa Parlamentu Europejskiego. Rozłożony na różnych płaszczyznach problem finansów w Unii Europejskiej dotyczy również sprawy zmian klimatycznych, a co za tym idzie weryfikacji założeń Zielonego Ładu. 1 lipca Niemcy obejmują prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Jednym z punktów programu tego kraju jest właśnie Zielony Ład. Jeszcze w tym miesiącu w Parlamencie Europejskim planowane są spotkania z przedstawicielami przyszłej prezydencji.

Dawid Nahajowski, Bruksela

drukuj