Program „Pierwsze Mieszkanie” przyjęty przez rząd

Rząd przyjął program „Pierwsze Mieszkanie”. W jego skład wchodzi tzw. bezpieczny kredyt o oprocentowaniu wynoszącym dwa procent oraz specjalne konto mieszkaniowe pozwalające na gromadzenie oszczędności.

Rząd sam przyznaje, że program „Mieszkanie plus” nie powiódł się w takim zakresie, jak było to zakładane. Padały zapowiedzi o budowie 100 tys. mieszkań. W nowym programie państwo nie będzie już budowało, ale chce dopłacać do kredytów, jakie zaciągną Polacy.

– Proponujemy bezpieczny kredyt ze stałą niską stopą procentową i taki kredyt, który jednocześnie podnosi zdolność kredytową dla wszystkich kredytobiorców – oznajmił Mateusz Morawiecki.

Stała stopa procentowa zostanie zamrożona na poziomie dwóch procent. Do tego trzeba doliczyć marżę banku. Wstępnie, z takiego rozwiązania będzie można skorzystać do 2027 roku. Program może zostać jednak wydłużony. Państwo będzie dopłacało do rat przez okres 10 lat. Po tym czasie – według rządu – wysokość raty ma nie ulec gwałtownej podwyżce. Maksymalna kwota kredytu, jaki będzie mogła zaciągnąć jedna osoba, wyniesie 500 tys. złotych. W przypadku małżeństwa lub rodziców z dzieckiem wzrośnie ona do 600 tys. złotych.

– Program jest odformalizowany, tzn. nie zawieramy żadnych limitów, jeśli chodzi o cenę metra kwadratowego mieszkania, ani też nie wskazujemy lokalizacji, nie wskazujemy metrów mieszkania, które można byłoby nabyć. Mówimy tylko o limitach i wartościach kredytu, i mówimy o maksymalnym wkładzie własnym – 200 tys. złotych – mówił minister rozwoju i technologii, Waldemar Buda.

Kredyt będzie mogła uzyskać osoba do 45. roku życia, która nie ma i nie miała mieszkania, domu, ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu. Drugi filar programu to możliwość samodzielnego oszczędzania na zakup mieszkania.

– Umożliwi to specjalne konto mieszkaniowe z deklaracją regularnych wpłat przez 3 do 10 lat i systematyczne wpłaty od 500 do 2000 zł miesięcznie oznaczają automatyczną premię od rządu raz do roku – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki.

Ekonomista dr Mariusz Sokołek wyjaśnił, że program ma argumenty, które mogą przekonać do niego osoby niemające mieszkania lub domu.

– Musimy dotrzeć do wszystkich szczegółów, natomiast jeżeli chodziłoby o sam fakt dwóch procent w dobie dzisiejszej inflacji i obciążeń kredytowych, to rzeczywiście jest to niewielki procent – wskazał ekspert.

Program ma ruszyć w lipcu 2023 roku.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl