fot. pl.freepik.com

Min. W. Buda: W bankach złożono ponad 12 tys. wniosków o kredyt w programie „Pierwsze Mieszkanie”

W bankach złożono ponad 12 tysięcy wniosków o kredyt w programie „Pierwsze Mieszkanie” – poinformował minister rozwoju i technologii, Waldemar Buda. Program obowiązuje od 1 lipca 2023 roku. Składają się na niego dwa instrumenty, m.in. Bezpieczny Kredyt 2 procent.

Bezpieczny Kredyt 2 proc. to kredyt z dopłatą państwa do rat. Zaciągnąć go może osoba do 45. roku życia, która chce kupić mieszkanie już teraz. Warunkiem jest, że będzie to pierwsze mieszkanie. Lokal może pochodzić z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Maksymalna wysokość kredytu to 500 tysięcy, a w przypadku małżeństw 600 tysięcy złotych. [czytaj więcej]

– Program niezwykle szybko się rozpędza. Na ten moment mamy ok. 12,5 tys. wniosków o kredyt w ramach Bezpiecznego Kredytu 2 procent. Podpisanych umów jest mniej więcej 250. Codziennie podpisywanych jest kilkanaście, kilkadziesiąt umów kredytowych– wskazał minister Waldemar Buda.

Program wprowadził również specjalne konto oszczędnościowe dla osób, które planują odłożyć pieniądze na zakup mieszkania w perspektywie następnych lat. Systematyczne wpłaty na takie konto gwarantują dodatkową Premię Mieszkaniową z budżetu państwa.

– Mamy już kilkaset kont mieszkaniowych i codziennie widzimy ogromny przyrost – podkreślił minister rozwoju i technologii.

Niezależnie od udziału w programie „Pierwsze Mieszkanie”, zniesiony został również podatek od czynności cywilnoprawnych. Do tej pory musiały go odprowadzać osoby, które zakupiły pierwsze mieszkanie z rynku wtórnego. Dla kupujących mieszkanie to oszczędność rzędu kilku-kilkunastu tysięcy złotych. Dwa dni temu ustawę w tej sprawie podpisał prezydent RP, Andrzej Duda. Rozwiązania zaczną obowiązywać pod koniec sierpnia.

https://twitter.com/MRiTGOVPL/status/1683817533650894848

 TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl