fot. TV Trwam News

[TYLKO U NAS] Waldemar Buda: To już koniec problemów KRS

Cieszę się, że to już koniec problemów Krajowej Rady Sądownictwa. Nowa rada zajmie się obowiązkami, a zaległości na pewno jest sporo – mówił w piątkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja Waldemar Buda, prawnik, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Gość Radia Maryja komentował m.in. okoliczności dzisiejszego wybrania sędziego Leszka Mazura  na przewodniczącego Krajowej Rady Sądownictwa [szczegóły]. Wydaje się, że najgorsze problemy z KRS mamy już za sobą – ocenił.

– Jak spojrzymy na przyszłość Krajowej Rady Sądownictwa, to wydaje się, że tutaj już większości problemów w (jej) funkcjonowaniu być nie powinno. Trochę, niestety, pozostaje niesmak. (…) Cieszę się, że to już jest koniec problemów, mamy nową Krajową Radę Sądownictwa, która zajmie się obowiązkami – wskazał, przypominając, że I Prezes Sądu Najwyższego prof.  Małgorzata Gersdorf „nie miała wyjścia” ws. zwołania posiedzenia Rady.

Jak zauważył, wspomnianych obowiązków KRS będzie miała „naprawdę bardzo dużo”.

– Przez ten ostatni miesiąc, gdzie pani prezes Gersdorf zwlekała ze zwołaniem KRS wpłynęło mnóstwo wniosków, pism sędziów o przeniesienia, o awanse. To wszystko było nierozpatrywane, nie archiwizowane, nie przeglądane, więc zaległości na pewno jest sporo – powiedział Waldemar Buda.

Odnosząc się do postawy I Prezes SN, poseł zwrócił uwagę, że jej retoryka się nie zmienia. Małgorzata Gersdorf w dzisiejszym oświadczeniu kolejny raz atakowała zmiany w sądownictwie.

– Nie chciałbym wnikać w szczegóły, ale ona (Małgorzata Gersdorf) jest po prostu niekonsekwentna. (…) Ważne jest nie to, co sądzi nawet poseł czy pani prezes Gersdorf. Ważne jest to, żeby obywatele odczuli zmiany w wymiarze sprawiedliwości – podkreślił.

Waldemar Buda wskazał też na wagę KRS w reformie sądownictwa. Jak zaznaczył, znaczenie Rady jest „absolutnie kluczowe”.

Od KRS tak naprawdę zależy cały element powoływania, awansowania, dobierania (ludzi) do zawodu sędziego, więc absolutnie ważny element, który był przez ostatni miesiąc sparaliżowany. KRS po prostu nie pracowała, a była ku temu wola – wyjaśnił polityk i prawnik.

Całość „Aktualności dnia” z udziałem pos. Waldemara Budy dostępna jest [tutaj].

RIRM

drukuj