fot. CBA

CBA: kolejni zatrzymani w sprawie oszustwa kredytowego na szkodę Plus Banku S.A.

CBA zatrzymało 6 osób, w tym prezesów i byłych prezesów spółek, które uzyskały wielomilionowe kredyty na podstawie nierzetelnych dokumentów. Chodzi o śledztwo w sprawie Plus Banku S.A. – poinformowało biuro prasowe CBA.

Z ustaleń śledztwa wynika, że od 24 września 2014 roku do 29 marca 2018 roku w Warszawie i innych miejscowościach doszło do nadużycia i działania na szkodę Plus Bank S.A. Wartość szkody majątkowej wyrządzonej w mieniu Plus Bank S.A. została oszacowana na kwotę przekraczającą 200 milionów złotych. Śledztwo swoim zakresem obejmuje również wyłudzenie od Skarbu Państwa nienależnego zwrotu podatku VAT w kwocie przekraczającej 38 milionów złotych oraz pranie pieniędzy.

„W 2019 roku funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali w tej sprawie osiem osób, w tym dyrektora banku, w związku z podejrzeniem wyrządzenia szkody majątkowej i udzieleniem kredytu na zakup centrum wystawowego, stosując niedozwolone przepisami prawa zabezpieczenie kredytu” – poinformował zespół prasowy CBA.

Jak przekazało CBA, w oparciu o zgromadzony materiał dowodowy przedstawiono zarzuty kolejnym 6 osobom.

„Funkcjonariusze Delegatury CBA w Warszawie zatrzymali 6 osób i przeszukali 7 lokalizacji na terenie Warszawy, powiatu otwockiego oraz Gdańska. Zatrzymani to prezesi i byli prezesi spółek, które uzyskały wielomilionowe kredyty inwestycyjne, pożyczki hipoteczne oraz kredyty obrotowe na podstawie nierzetelnych oświadczeń oraz dokumentów, które miały wpływ na uzyskanie dodatkowych środków finansowych. Podejrzani w celu osiągnięcia korzyści majątkowych nadużywali uprawnień, które wynikały z pełnionych funkcji oraz kompetencji” – podał zespół prasowy CBA.

Śledczy podczas przeszukań zabezpieczyli nośniki elektroniczne w postaci telefonów komórkowych i laptopów oraz środki finansowe w wysokości 6 tys. 600 euro i 20 tys. złotych.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty za oszustwo finansowe i nadużycie zaufania i zostali doprowadzeni do Prokuratury Regionalnej w Poznaniu, gdzie usłyszeli zarzuty oszustwa kredytowego oraz działania na szkodę Plus Bank S.A.

Wobec zatrzymanych prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych w łącznej kwocie przekraczającej 100 tys. złotych, dozorów policji oraz zakazów opuszczania kraju połączonych z zatrzymaniem paszportów bądź z zakazem ich wydania.

Śledztwo w tej sprawie nadzoruje Prokuratura Regionalna w Poznaniu.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl