Szczyt ministrów spraw zagranicznych krajów członkowskich UE

W Brukseli o godz. 16.00 rozpocznie się spotkanie unijnych ministrów spraw wewnętrznych. Polskę będzie reprezentował szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak.

Inicjatorem nadzwyczajnych rozmów jest Holandia, do której z prośbą zwróciła się Belgia. Ma to związek z wtorkowymi zamachami, w których zginęło ponad 30 osób, a około 300 zostało rannych.

Podobne spotkanie na szczeblu Unii Europejskiej odbyło się po zamachach terrorystycznych w Paryżu z listopada ubiegłego roku.  Zaostrzono wtedy kontrole na zewnętrznych graniach Wspólnoty.

Polski rząd od razu zadeklarował otwartość na współpracę z Agencjami Wywiadu innych państw, w tym Belgii.

Trzeba wypracować skuteczniejsze niż dotychczas narzędzia do walki z terroryzmem – mówi poseł Jarosław Krajewski z sejmowej Komisji Spraw Wewnętrznych i Administracji.

– Rozwiązania, które muszą zostać wypracowane na forum unijnym, to muszą być rozwiązania, które będą prowadziły do całkowitego uszczelnienia zewnętrznych granic UE, a także skutecznego rozwiązania prawa dotyczącego statusu uchodźcy i otrzymywania dokumentów przez osoby, które nielegalnie przedostały się do państw UE. To oznacza, że istnieje w całej Europie ogromny problem z zatwierdzeniem tożsamości osób, które podają się za uchodźców. Mamy informacje, że w tej fali nielegalnych imigrantów byli czynni bojownicy tzw. Państwa Islamskiego, którzy byli czynnie zaangażowani w zamachy w Paryżu – mówi poseł Jarosław Krajewski.

Politycy mogą mieć dziś problemy z dotarciem na spotkanie. Międzynarodowe lotnisko w Brukseli, gdzie doszło do ataków, będzie zamknięte co najmniej do soboty.

Z informacji Polskiego Radia wynika, że belgijskie władze zgodziły się udostępnić dla delegacji z wielu państw członkowskich lotnisko wojskowe.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl