fot. baltic-pipe.eu

Bruksela: Podpisana zostanie dziś umowa ws. współfinansowania Baltic Pipe

W Brukseli zostanie dziś podpisana umowa ws. współfinansowania projektu gazociągu Baltic Pipe. Inwestycja zostanie dofinansowana kwotą ponad 200 mln euro. Środki będą pochodziły z unijnego instrumentu Łącząc Europę.

W uroczystości podpisania umowy weźmie udział premier Mateusz Morawiecki oraz minister Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. Baltic Pipe to strategiczny projekt infrastrukturalny, który ma na celu utworzenie nowego korytarza dostaw gazu na europejskim rynku. Gazociąg będzie przebiegał przez Bałtyk od Polski do Danii.

Minister Piotr Naimski powiedział, że prace mające na celu rozpoczęcie budowy magistrali przebiegają zgodnie z harmonogramem.

Zostały przeprowadzone badania środowiskowe. Wnioski o pozwolenia środowiskowe złożone są w odpowiednich instytucjach w Szwecji, w Danii oraz w Polsce. Spodziewamy się wszystkich pozwoleń na początku przyszłego roku. Późną wiosną rozpocznie się budowa odcinka podmorskiego, na co mamy przeznaczone 2 lata, dlatego że chcemy mieć ukończoną inwestycję w 2022 r. – zaznaczył Piotr Naimski.

Baltic Pipe umożliwi przesyłanie gazu bezpośrednio ze złóż zlokalizowanych w Norwegii na rynki w Danii i Polsce, a także do odbiorców w sąsiednich krajach. Gazociągiem będzie można sprowadzać rocznie do 10 mld m sześc. gazu ziemnego.

RIRM

drukuj