fot. PAP/Darek Delmanowicz

Ósmoklasiści przystąpią dziś pierwszy raz do egzaminu

Po raz pierwszy zostanie dziś przeprowadzony egzamin ósmoklasisty. Ponad 377 tys. uczniów przystąpi dziś do egzaminu z języka polskiego. Jednocześnie rozpoczyna się drugi tydzień strajku nauczycieli zrzeszonych w ZNP i FZZ. Związkowcy odrzucają propozycje podwyżek, które zaproponował rząd.

Akcja protestacyjna nie zakłóciła wcześniej egzaminu gimnazjalnego. MEN zapewniło, że mimo strajku nauczycieli odbędzie się także egzamin ósmoklasisty.

Na początku maja ruszają natomiast matury. Prezes NZP Sławomir Broniarz przyznał, że są one zagrożone. W najbliższych dniach powinny odbyć się rady klasyfikacyjne, na których zatwierdzane są oceny. Na tej podstawie uczniowie mogą przystąpić do matury.

Prezydencki minister Andrzej Dera, który uczestniczył w rozmowach rządu ze związkami, nie ukrywa oburzenia mieszaniem dzieci w spór, który dotyczy dorosłych.

– Ci młodzi ludzie nie mogą być ofiarami sporu dorosłych. Nie wolno tego robić. Uważam, że apel o to, aby zawiesić strajk na czas egzaminów jest obowiązkiem nauczycieli. Rozważanie, że można doprowadzić do tego, iż młodzież nie przystąpi do egzaminów maturalnych jest absolutnie niedopuszczalne. Co do tego nie mam najmniejszych wątpliwości – mówi Andrzej Dera.

Rząd powtarza, że jest gotowy podpisać porozumienie z ZNP, do którego przystąpiła oświatowa „Solidarność”. ZNP kontynuuje jednak strajk. W piątek strona społeczna zwróciła się do premiera Mateusza Morawieckiego o natychmiastowe podjęcie rozmów z udziałem zewnętrznego mediatora. Szef polskiego rządu zaproponował okrągły stół ws. zmian w oświacie. Zaprosił do niego nauczycieli, wychowawców, pedagogów, związkowców oraz rodziców.

RIRM/TV Trwam News

drukuj