pixabay.com

Wspólne stanowisko PiS i Lewicy ws. Krajowego Planu Odbudowy

PiS i Lewica ma wiele zbieżnych punktów ws. realizacji Krajowego Planu Odbudowy. Chcemy wspólnie i transparentnie wydatkować środki w interesie ogółu – mówił wiceminister funduszy i polityki regionalnej, Waldemar Buda.

W Sejmie odbyło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego i polityków  PiS-u z klubem Lewicy ws. Krajowego Planu Odbudowy.

Wiceminister Waldemar Buda przyznał, że dyskusja była merytoryczna. Jak zauważył, Lewica jako pierwszy klub „przyniosła konkretne propozycje, które wpisują się w KPO”.

– Istotne jest to, że nie stawia się warunków oraz żądań absurdalnych i niemożliwych do spełnienia na samym początku, tylko rzeczy, które są możliwe do wprowadzenia do Krajowego Planu Odbudowy, dyskusji z Komisją Europejską oraz zrealizowania w perspektywie najbliższych kilku lat. Nie w interesie Prawa i Sprawiedliwości czy Lewicy, tylko w interesie przedsiębiorców, Polaków. Wszystko w rękach premiera, który ogłosi decyzje dot. ewentualnego porozumienia. Dla mnie jako wiceministra funduszy i polityki regionalnej rozmowy są budujące i wszystko wskazuje na to, iż w wielu punktach mamy zbieżne podejście do tematów zarówno mieszkalnictwa, jak i szpitalnictwa powiatowego – powiedział wiceminister Waldemar Buda.

Przed południem zebrał się także rząd, aby po raz kolejny zająć się projektem ustawy w sprawie ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE. Ratyfikacja tej decyzji przez kraje członkowskie jest konieczna do uruchomienia wypłat z unijnego Funduszu Odbudowy.

Podstawą do sięgnięcia po środki z Funduszu Odbudowy będzie Krajowy Plan Odbudowy, który musi przygotować każde państwo członkowskie.

RIRM

drukuj