fot. pixabay.com

Sąd Najwyższy USA zajmie się sprawą dot. tajnych więzień

Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych zajmie się sprawą tajnych więzień amerykańskich służb. Rozstrzygnie, czy rząd może zablokować wnioskowanie o zeznania dwóch byłych agentów CIA, którzy torturowali więźnia.

Sprawa dotyczy zatrzymanego Palestyńczyka. W 2006 roku przeniesiono go do więzienia na Kubie. Jest tam przetrzymywany jako „więzień wojenny”. Abu Zubajdah nigdy nie został oskarżony o popełnienie przestępstwa. Dochodzenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka wykazało, że był torturowany w tzw. czarnych miejscach, które obsługiwało CIA.

Zatrzymany Palestyńczyk próbował wezwać byłych agentów do zeznań pod rygorem odpowiedzialności karnej – informuje „New York Times”.

Sąd apelacyjny w San Francisco orzekł jednak, że możliwe jest złożenie zeznań przy zachowaniu tajemnic państwowych, które mogłyby zagrozić bezpieczeństwu narodowemu. Amerykański rząd zwrócił się w tej sprawie do Sądu Najwyższego.

Władze w Waszyngtonie uważają, że tożsamości zagranicznych partnerów wywiadu i lokalizacji byłych ośrodków CIA nie można ujawnić „bez narażania bezpieczeństwa narodowego”.

Ostatecznie to Sąd Najwyższy USA rozstrzygnie, czy rząd może zablokować Palestyńczykowi wnioskowanie o zeznania dwóch byłych agentów CIA, którzy go torturowali.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl