Wsparcie inwestycji w przetwórstwo produktów rolnych

Trwa nabór wniosków o wsparcie inwestycji w przetwórstwo produktów rolnych. O pieniądze z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich można się ubiegać do 29 kwietnia.

Program skierowany jest do trzech grup odbiorców – mówi Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, dyrektor regionalnego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Toruniu.

– Pierwsi to oczywiście rolnicy indywidualni. Oni mogą się ubiegać o takie wsparcie do 100 tys. zł kosztów kwalifikowanych. W przypadku przedsiębiorców, którzy już prowadzą podobnego typu działalność gospodarczą, mogą się ubiegać o wsparcie do 10 mln zł. Jeśli Ci przedsiębiorcy zrzeszenia grup producentów rolnych postanowią zawrzeć taką grupę, wtedy mogą się ubiegać nawet do 15 mln zł wsparcia na swoje inwestycje – wskazuje Katarzyna Kaczmarek-Sławińska.

Dotacje są przyznawane w formie refundacji 50 proc. kosztów.

– Przede wszystkim można kupować wszelkiego rodzaju maszyny, linie technologiczne, oprogramowania, oprogramowania również zarządcze dla firm i również rozbudowa, budowa nowych budynków, łącznie z tymi budynkami, które też służą do administrowania takiemu przedsiębiorstwu – dodaje dyrektor regionalnego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Toruniu.

Rolnik musi udowodnić, że pieniądze z programu są niezbędne do osiągnięcia przez niego zamierzonego celu. Jest też kilka innych warunków.

– Wiadomo, trzeba być obywatelem RP, trzeba mieć numer identyfikacji, rejestracji nadany przez biuro powiatowe, no i oczywiście taki obowiązkowy element, który musi być przy każdym programie, to jest to, że w okresie tych 5 lat, od kiedy dokonujemy ostatniej płatności, my jako Agencja, trzeba mieć zawierane umowy tzw. kontraktacyjne, handlowe w okresie co najmniej tych 5 lat na 3 lata z producentami rolnymi bądź z grupami producentów – mówi Katarzyna Kaczmarek-Sławińska.

Wyniki naboru zostaną podane najpóźniej 90 dni od zakończenia przyjmowania wniosków.

– Następuje formalna ocena wniosków. Czy nie brakuje żadnych danych, czy on jest spójny, czy jest cel zachowany i przyznajemy również punkty. W przypadku rolników jest to 5 punktów, to jest to minimalne, natomiast w przypadku przedsiębiorców 6,5 punktu – dodaje dyrektor regionalnego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Toruniu.

Wnioski można składać osobiście w oddziałach regionalnych Agencji lub za pomocą poczty. Więcej informacji znajdziemy na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl