Lubelszczyzna: rolnicy otrzymali już blisko 18 mln zł na walkę z ASF

Rolnicy z Lubelszczyzny otrzymali już prawie 18 mln zł pomocy w związku z afrykańskim pomorem świń. W ubiegłym roku w regionie wykryto 59 ognisk choroby, w tym roku – 2. Wybitych zostało kilka tys. świń. Tylko w powiecie bialskim ok. tysiąca rolników zrezygnowało z hodowli.

Gospodarze mogą otrzymać środki na zabezpieczenie gospodarstw przed ASF oraz na usuwanie skutków choroby. Wnioski można składać do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Dyrektor lubelskiego oddziału ARiMR Krzysztof Gałaszkiewicz zapewnił, że pieniędzy nie zabraknie. Wkrótce programem ma być objęta cała Polska.

– Pomoc jest znacząca. Nabory trwają. W tej chwili trwają prace nad zmianą rozporządzenia czy nowym rozporządzeniem ministra rolnictwa, dzięki czemu pieniądze idące na bioasekurację zostaną rozszerzone, bo tam będzie (uwzględniona – red.) odzież, środki dezynfekcyjne, niecki, ogrodzenia – one będą mogły być realizowane na terenie całej Polski, a nie tylko na terenach dotkniętych afrykańskim pomorem świń – powiedział Krzysztof Gałaszkiewicz.

Wirus ASF jest nieszkodliwy dla ludzi, ale śmiertelny dla świń, przez co powoduje duże straty materialne.

ASF w Polsce wykryto po raz pierwszy w 2014 roku. Dotychczas odnotowano 108 ognisk tej choroby u trzody w trzech województwach: podlaskim, lubelskim i mazowieckim. Ponadto odnotowano ponad 1,8 tys. przypadków tej choroby u dzików.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl