fot. pixabay.com

Propozycje dla rolnictwa w ramach Polskiego Ładu

Emerytura bez zdawania gospodarstwa, zachęty dla młodych mieszkających na wsi oraz zmiany w podatkach i akcyzie – to propozycje dla obszarów wiejskich, które przewiduje ogłoszony przez Prawo i Sprawiedliwość Polski Ład.

Ogłoszony przez Prawo i Sprawiedliwość Polski Ład przewiduje zmiany m.in. w obszarze rolnictwa. Pierwszy z pomysłów to przechodzenie rolników na emeryturę bez zdawania gospodarstwa.

– To bardzo istotne, aby udało się wprowadzić ten zapis, ponieważ wielu rolników chciałoby teraz przejść na emeryturę, ale niestety jednym z warunków, który nie pozwala na to przejście, jest zdanie gospodarstwa. Chcemy to zmienić. Chcemy, aby rolnicy mieli wybór – powiedział  Grzegorz Puda, minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Zapis ma dotyczyć ubezpieczonych zarówno w ZUS-ie, jak i KRUS-ie. Kolejna propozycja Polskiego Ładu dotyczy młodych ludzi mieszkających na wsi.

– Chcemy, aby młodzi ludzie pozostawali na wsi. Wiemy, że ta sytuacja w Polsce nie jest zła, jeżeli porównamy ją do innych krajów w Europie Zachodniej. Jednak bardzo istotne jest to, aby młodzi ludzie na wsi mieli zapewnione te warunki życia, które mają również ludzie w miastach – wyjaśnił minister Grzegorz Puda.

Chodzi o wyrównanie szans w dostępie do żłobków, szkół, dróg czy internetu. Trzeci element to zmiany dotyczące legislacji i kwestie dotyczące podatków czy akcyzy. Tu mowa m.in. o akcyzie na paliwo.

– Ta dopłata do hektara wzrasta do 110 zł, czyli każdy rolnik będzie mógł liczyć na zwrot w wysokości 110 zł – podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Niektóre propozycje już wchodzą w życie. Tak jak ostatnie rozporządzenie, które dodaje 35 mln na dofinansowanie pasiek i pszczelarzy. Ma to napędzić import miodu, który nadal jest za mały. To  wpisuje się w szerszy program, który pozwoli rolnikom bezpośrednio sprzedawać płody nie tylko w obrębie województwa, ale i w całej Polsce.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl