fot. PAP/Andrzej Lange

B. Komorowski: PO nie odzyska już pozycji lidera opozycji

Platforma Obywatelska jest w sytuacji trudnej i chyba nie odzyska pozycji lidera opozycji demokratycznej w Polsce – powiedział w Radiu Zet były prezydent Bronisław Komorowski.

Bronisław Komorowski w poniedziałek w Radiu Zet pytany o ocenę sytuacji Platformy Obywatelskiej przyznał, że po powstaniu „Polski 2050” Szymona Hołowni „wyrósł bardzo ważny konkurent dla Platformy”, który przejął część „aktywów ludzkich” PO, a także część wyborców.

„Platforma jest już trochę w sytuacji trudnej i chyba nie odzyska pozycji lidera opozycji demokratycznej w Polsce, ale może odgrywać w dalszym ciągu istotną rolę jako element układanki opozycyjnej” – podkreślił były prezydent.

„Kluczem do sytuacji jest ruch pana Szymona Hołowni” – ocenił.

Zdaniem Bronisława Komorowskiego „minął czas, w którym Platforma mogła odzyskać równowagę ideową w sposób bezpieczny, czyli odbudowując dawne skrzydło konserwatywne”.

„Platforma znalazła się w dryfie w kierunku formacji lewicowo-liberalnej. Jak była równowaga, Platforma wygrywała wybory, dziś tej równowagi nie ma, Platforma przegrywa wybory” – podkreślił Bronisław Komorowski.

Według Bronisława Komorowskiego przejście byłego polityka Porozumienia Wojciecha Maksymowicza ze Zjednoczonej Prawicy do opozycji „może być początek pewnego procesu”. „Warto ten proces pogłębiać” – powiedział.

„Gdzieś wisi, w moim przekonaniu, taki nowy układ polityczny, na który chyba będzie zapotrzebowanie wśród wyborców polskich” – zaznaczył Bronisław Komorowski.

Jego zdaniem, będzie to polegać na pewnych przesunięciach, a także na nowej formule partii politycznych.

„Nadchodzi czas zupełnie nowej formuły, nie starej klasycznej partii, gdzie decyduje członkostwo, struktury w terenie, tylko być może bardziej lżejsze formuły, bliższe ruchu politycznego, takiego jak w Stanach Zjednoczonych” – mówił Bronisław Komorowski.

Stąd PO też powinna, w jego ocenie, „przekształcić swoje aktywa polityczne w formułę szerokiego ruchu”.

„Zdaje się, że to próbuje robić pan Rafał Trzaskowski” – zauważył były prezydent.

„Doraźnie to bym radził nie zaogniać sytuacji wewnętrznej, nikogo nie wyrzucać” – apelował.

Pytany, czy wyrzucenie Pawła Zalewskiego i Ireneusza Rasia z PO to był zły ruch, odparł:

„Absolutny błąd według mnie. List do kierownictwa PO podpisało 52 działaczy, czy może więcej, a dwóch wyrzucono, to jest działania na zasadzie, kowal zawinił, cygana powieszono. Stosowanie jakiejś formy odpowiedzialności zbiorowej. To jeszcze bardziej osłabia skrzydło konserwatywne, które już jest skrzydełkiem” – ocenił Bronisław Komorowski.

„W sytuacji kryzysu nie można dolewać oliwy do ognia” – podkreślił.

Pytany przez internautów, czy odkąd nie jest prezydentem wrócił do polowań, Bronisław Komorowski odpowiedział, że nigdy z nich nie rezygnował.

„Polowałem, ale nie strzelałem. Polowanie to nie jest tylko strzelanie, to przede wszystkim przygoda, przyroda i przyjaciele” – powiedział.

Dopytywany, jakie zwierzęta najczęściej padały jego łupem, odpowiedział: „na ogół kaczory”.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl