„ND”: Katyń staje się ofiarą rosyjskiej propagandy historycznej

Katyń po raz kolejny staje się ofiarą rosyjskiej propagandy historycznej – alarmuje „Nasz Dziennik”. Na terenie Lasu Katyńskiego powstała ekspozycja o historii stosunków polsko-rosyjskich, która została skrytykowana przez polskiego ambasadora w Rosji Włodzimierza Marciniaka.

Dyplomata podkreślił, że Katyń jest miejscem świętym i nie jest to miejsce na wystawy poświęcone eksponowaniu propagandy historycznej.

Senator prof. Jan Żaryn w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja podkreślił, że prowadzona przez Rosję polityka ma antypolskie znamiona i często jest nastawiona na sprowokowanie naszego kraju.

– Powtarzają się te same schematy myślenia, dotyczące choćby rzekomej odpowiedzialności Polaków za śmierć jeńców bolszewickich w 1920 r. oraz rzekome wspólne wyzwalanie Warszawy i Polski w 1944 i 1945 r., to można powiedzieć, że są to takie kanoniczne zapisy fałszujące historię. Oczywiście wybór miejsca jest wpisany w prowokację. Prowokacja ma to do siebie, że prowokator liczy na błąd drugiej strony i albo zbytnie uniesienie się honorem albo powstrzymanie się od jakiegokolwiek reagowania. Jak najbardziej strona polska powinna reagować – zaznaczył prof. Jan Żaryn.

Ekspozycja „Rosja i Polska w XX wieku strony historii” została przygotowana przez Rosyjskie Towarzystwo WojskowoHistoryczne, na którego czele stoi rosyjski minister kultury.

Widać na nim wyselekcjonowane fakty od koronacji Bolesława Chrobrego aż po katastrofę smoleńską, opisywaną według raportu rosyjskiego MAK.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl