„Wprost”: 500+ może zwiększyć liczbę urodzeń o 400 tys. w ciągu dekady

Eksperci spodziewają się, że ustawa 500+ wzmocni politykę prorodzinną w Polsce i może przyczynić się do wzrostu liczby urodzeń. W mediach pojawiają się różne dane.

Rząd, choć podkreśla, że wzrost demograficzny to jeden z celów projektu, do szacunków podchodzi z dystansem. Politycy wskazują, że w tym przypadku trudno mówić o konkretnych liczbach.

Według tygodnika „Wprost”, w ciągu najbliższych dziesięciu lat dzięki pomocy dla rodzin 500 zł na dzieci urodzi się 412 tys. młodych Polaków.  To o blisko 40 tys. więcej niż w tym roku i o 10 proc. więcej niż gdyby programu 500+ nie było.

Wiele polskich rodzin ze względu na biedę obawia się przyjęcia kolejnego dziecka – powiedział minister Henryk Kowalczyk, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów. Dodatkowe środki dla rodzin to długofalowa inwestycja w przyszłość państwa – dodał.

– Spodziewamy się, że po polepszeniu warunków finansowych i materialnych dla rodzin, które wychowują dzieci, powinna poprawiać się demografia. Natomiast, czy będzie to 412 tys. czy pół miliona przez te lata, czy też liczba urodzeń powiększy się rocznie o 100 tys. – to naprawdę trudno określić. Nie przywiązywałbym się do tej liczby (…). Chciałbym, żeby tak było, bo taki jest  m.in. jeden z celów tej ustawy – poprawa demografii, ponieważ jest ona w tej chwili w tragicznej sytuacji. Mamy nadzieję, że ten cel zostanie osiągnięty. Natomiast co do liczby, to oczywiście bardzo trudno jest powiedzieć cokolwiek konkretnego – komentuje minister Henryk Kowalczyk.

Według raportu Centrum Analiz Ekonomicznych CenEA, ustawa  500+ najbardziej zwiększy dochody osób zarabiających najmniej o 30 proc. Rząd zapewnia, że nie chodzi o pośpiech, na temat rozwiązań odbędą się ważne konsultacje i debata społeczna. Jej wnioski zostaną wzięte pod uwagę.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl