fot. PAP/Tomasz Gzell

Władze PO spotkają się z senatorami-elektami

W południe władze PO spotkają się z senatorami-elektami Koalicji Obywatelskiej. Oficjalnie spotkanie ma mieć charakter zapoznawczy, jednak nieoficjalnie chodzi o potwierdzenie lojalności wobec klubu.

W rozmowach mają wziąć udział dotychczasowi, odchodzący senatorowie PO oraz ci, którzy mandat uzyskali w niedzielnych wyborach. Senator Sławomir Rybicki zapowiada, że spotkanie ma charakter integracyjny i organizacyjny. Ma to być także okazja do zapoznania przyszłych senatorów z tym, jak funkcjonuje izba wyższa parlamentu.

Obecny szef senackiego klubu PO Bogdan Klich dodał, że na spotkaniu pojawi się też temat ewentualnej współpracy nowych senatorów z PiS. Zapewnia, że nowo wybrani senatorowie nie zdradzą ani swoich wyborców ani partii. KO stoi na stanowisku, że to siły opozycyjne powinny mianować przyszłego marszałka Senatu.

– Obiektywnie wybory do izby wygrało PiS – odpowiada senator prof. Jan Żaryn.

– Jest to klub największy i jako klub największy ma prawo desygnować jako pierwszy kandydata na stanowisko marszałka Senatu. Jest to stanowisko kluczowe, jeśli chodzi o reżyserowanie prac w Senacie. Jeśli tym marszałkiem nie zostanie pan Stanisław Karczewski lub jakaś inna osoba z PiS, będzie to oznaczać, że zasada demokratycznej większości została z powodów antypisowskich, a nie merytorycznych, zachwiana – wskazuje.

Dziś rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy Błażej Spychalski poinformował, że prezydent na marszałka seniora Senatu na pewno powoła Barbarę Borys-Damięcką z PO. Pierwsze posiedzenie izby ma się odbyć 12 listopada.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl