fot. Rafał Oleksiewicz

Łyżwiarstwo szybkie. Ponad 70 zawodników wystartuje w mistrzostwach Polski

Ponad siedemdziesięciu zawodników wystartuje w Mistrzostwach Polski na dystansach w łyżwiarstwie szybkim, które odbędą się w dniach 24-27 października w Tomaszowie Mazowieckim. Po raz pierwszy w historii zawody będą trwały cztery dni.


Zdecydowaliśmy, że po raz pierwszy zrealizujemy pełny program zawodów, bo do tej pory najczęściej biegi drużynowe odbywały się w trakcie innych imprez. W Tomaszowie zrealizujemy dokładnie taki sam program, jaki był w lutym podczas Mistrzostw Świata w Inzell – mówi dyrektor sportowy Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego Konrad Niedźwiedzki.

Niestety, w Tomaszowie Mazowieckim zabraknie dwukrotnej złotej medalistki sprzed roku – na 3000 i 5000 metrów – Magdaleny Czyszczoń, która kilka dni temu bardzo niefortunnie upadła podczas treningu i złamała rękę.

Niestety, Magdę czeka dłuższa przerwa. Jest już po operacji. Wszystko przebiegło zgodnie z planem i w piątek wyjdzie ze szpitala w Traunstein. Z czołowych nazwisk zabraknie też Luizy Złotkowskiej i Zbyszka Bródki, ale pozostali nasi najlepsi zawodnicy przyjadą walczyć o medale – dodaje Niedźwiedzki.

Kibice, którzy przyjdą do Areny Lodowej w Tomaszowie Mazowieckim będą mogli zobaczyć m.in. medalistkę igrzysk olimpijskich w Soczi Natalię Czerwonkę oraz grono innych reprezentantów Polski i ubiegłorocznych złotych medalistów Mistrzostw Polski, m.in. Kaję Ziomek, Karolinę Bosiek, Artura Wasia, Adriana Wielgata, Piotra Michalskiego, Patryka Wójcika czy Marcina Bachanka.

Nie mam wątpliwości, że rywalizacja będzie bardzo ciekawa. To jest początek sezonu na długim torze w Polsce, a jednocześnie kwalifikacja na zawody Pucharu Świata, czyli bardzo ważny moment sezonu – mówi dyrektor sportowy PZŁS.

Najlepsi polscy zawodnicy sezon zainaugurowali na zawodach kontrolnych w Inzell. Kilkoro z nich spisało się wyśmienicie. Karolina Gąsecka, Olga Kaczmarek, Szymon Palka, Artur Janicki, Dawid Burzykowski i Marcin Bachanek poprawili rekordy życiowe – Gąsecka i Burzykowski na dwóch, a Kaczmarek na trzech dystansach. Poniżej 39 sekund na dystansie 500 metrów zeszły Andżelika Wójcik i Kaja Ziomek, a dobre czasy uzyskali także m.in. Artur Nogal na 500 metrów, czy Karolina Bociek na 1000 metrów.

Tegoroczny sezon w łyżwiarstwie szybkim zapowiada się pasjonująco. W listopadzie rozpoczną się zawody Pucharu Świata, a już w drugim terminie – 22-24 listopada – zawody tego cyklu odbędą się w Tomaszowie.

W ubiegłym roku po raz pierwszy otrzymaliśmy prawo organizacji zawodów Pucharu Świata w Tomaszowie i zebraliśmy korzystne oceny. W tym roku, wykorzystując nasze ubiegłoroczne doświadczenie, spróbujemy jeszcze się poprawić – zapowiada prezes Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego Rafał Tataruch.

W styczniu zawodnicy rywalizować będą w Mistrzostwach Europy w holenderskim Heerenveen, a w lutym na Mistrzostwach Świata na dystansach w amerykańskim Salt Lake City. W marcu odbędą się Mistrzostwa Świata w wieloboju w norweskim Hamar. Młodszych zawodników czekają też Mistrzostwa Świata juniorów w Tomaszowie Mazowieckim, a sezon zakończą marcowe Mistrzostwa Polski w wieloboju, również w Arenie Lodowej.

Mistrzostwa Polski na dystansach odbędą się w ramach obchodów 100-lecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego. PKOl, który w tym roku obchodzi setną rocznicę swojego powołania, objął patronat nad imprezą w Tomaszowie  Mazowieckim.

Paweł Hochstim, Biuro Prasowe PZŁS/Sport.RIRM

drukuj