(fot. PAP/EPA)

Władze Krymu sprzedadzą Czornomornaftohaz Gazpromowi?

Władze Krymu, które zapowiedziały, że przejmą znajdującą się na półwyspie własność państwa ukraińskiego, oświadczyły, że jedną z tych firm – spółkę energetyczną Czornomornaftohaz – są potem gotowe sprywatyzować i sprzedać np. rosyjskiemu Gazpromowi.

– Po nacjonalizacji firmy podejmiemy w sposób jawny decyzję – jeśli pojawi się duży inwestor, jak Gazprom lub inny koncern – by przeprowadzić prywatyzację – powiedział Rustam Temirgalijew, wicepremier Krymu.

Czornomornaftohaz jest w regionie Morza Czarnego liderem pod względem wydobycia ropy i gazu z szelfu kontynentalnego.

W środę władze Krymu ogłosiły, że wkrótce przystąpią do nacjonalizowania ukraińskich przedsiębiorstw państwowych znajdujących się na terytorium półwyspu. Temirgalijew zapowiedział, że będzie to właśnie Czornomornaftohaz, koleje państwowe i niektóre państwowe ośrodki zdrowia.

W niedzielę na Krymie odbędzie się referendum, w którym postawione zostaną dwa pytania: „Czy jesteś za ponownym zjednoczeniem Krymu z Rosją na prawach podmiotu FR?” oraz „Czy jesteś za przywróceniem obowiązywania konstytucji Republiki Krymu z 1992 roku i za statusem Krymu jako części Ukrainy?”. Ani władze w Kijowie, ani UE nie uznają legalności tego referendum.

 

PAP/RIRM

drukuj