fot. PAP/EPA

Ukraina – MON: na razie nie będzie lotu obserwacyjnego nad Rosją

Ukraina nie wykona w najbliższych dniach lotu obserwacyjnego nad terytorium Rosji, gdyż warunki, które wysunęła Moskwa, uniemożliwiają szybkie przygotowanie takiej misji – wynika z wypowiedzi przedstawicieli ministerstwa obrony w Kijowie.

 – Rosja postawiła tak trudne warunki, że poważnie komplikują one zorganizowanie takiego lotu – oświadczył urzędnik ministerstwa w Kijowie, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

Agencja dowiedziała się, że strona ukraińska za pośrednictwem OBWE „stara się doprowadzić do złagodzenia finansowo-technicznych wymogów, postawionych przez Federację Rosyjską” dla realizacji lotu obserwacyjnego.

W środę ministerstwo obrony Ukrainy potwierdziło, że zwróciło się do Rosji o pozwolenie na wykonanie lotu obserwacyjnego nad rosyjskim terytorium, jednak oświadczyło wówczas, iż nie otrzymało jeszcze od Moskwy żadnej oficjalnej odpowiedzi w tej sprawie.

–  Potwierdzam, że skierowaliśmy do strony rosyjskiej prośbę o zgodę na przeprowadzenie takiego lotu, ale nie mamy jeszcze odpowiedzi – powiedział wtedy podpułkownik Maksym Prauta z departamentu prasowego resortu obrony w Kijowie.

O żadnych innych szczegółach, w tym o ewentualnej trasie ukraińskiego samolotu obserwacyjnego nad terytorium Rosji, Prauta nie chciał mówić.

Wcześniej w środę zastępca ministra obrony Rosji Anatolij Antonow oświadczył w Moskwie, że jego kraj wydał Ukraińcom zgodę na lot obserwacyjny, o którą wystąpili dzień wcześniej.

 – 11 marca strona ukraińska zwróciła się do nas z wnioskiem o przeprowadzenie tak zwanego specjalnego lotu obserwacyjnego nad terytorium Federacji Rosyjskiej. Wniosek o taką misję wystosowano do nas po raz pierwszy w ramach umowy o otwartym niebie od czasu jej podpisania w 1992 r. I choć nie mamy żadnych zobowiązań, by przyjąć ten ukraiński samolot, podjęliśmy decyzję, by zezwolić grupie obserwacyjnej (Ukrainy) na wykonanie takiego lotu – mówił Antonow.
Liczymy na to, że nasi sąsiedzi przekonają się, że żadnej działalności wojskowej, która zagrażałaby bezpieczeństwu Ukrainy, rosyjskie siły zbrojne na jej granicach nie prowadzą – dodał wiceminister.

PAP/RIRM

 

drukuj