fot. PAP/EPA

Krymscy Tatarzy chcą przeprowadzić referendum

Krymscy Tatarzy mają zamiar przeprowadzić referendum, w którym podejmą decyzję o swych dalszych działaniach w obliczu rosyjskiej okupacji Krymu – oświadczył były przewodniczący Medżlisu (parlamentu) Tatarów krymskich Mustafa Dżemilew.

W najbliższą sobotę Tatarzy zwołują Zjazd Narodowy, który zdecyduje, jakie kwestie należy omówić w referendum. Dżemilew zwrócił uwagę, że jego naród nie uczestniczył w referendum 16 marca, w wyniku którego Krym przyłączył się do Federacji Rosyjskiej.

Przynależność terytorialna Krymu nie będzie omawiana. Będą pytania o formę naszego funkcjonowania i myślę, że nasze dalsze działania będą zależały od wyników tego referendum – powiedział.

Dżemilew podkreślił, że Tatarzy chcieliby uzyskać od Ukrainy gwarancje ochrony. Przypomniał, że w ukraińskim parlamencie przygotowywana jest ustawa, zgodnie z którą współpraca obywateli z okupantem będzie oceniana jako zdrada państwa.

– Jeśli będzie takie prawo, że współpraca z władzami okupacyjnymi jest zdradą państwa – a w dzisiejszych czasach nie ma żadnych gwarancji, że ochronią oni [Ukraińcy] swoich obywateli – to ludzie zaczną zadawać pytania, jak długo będzie to [rosyjska okupacja] trwało – zaznaczył.

PAP/RIRM

drukuj