fot. PAP/Abaca

Władze Kanady przeprosiły za uhonorowanie hitlerowskiego kolaboranta

Jarosław Hunka, działający w zbrodniczej hitlerowskiej formacji SS Galizien złożonej z ukraińskich kolaborantów, został uhonorowany przez kanadyjski parlament. Minister edukacji i nauki, prof. Przemysław Czarnek, oczekuje jego ekstradycji do Polski.

Jarosław Hunka służył w 14 Dywizji Grenadierów Waffen SS-Galizien – Dywizji, która sławiła się dokonywaniem mordów na ludności polskiej w czasie II wojny światowej. Po zakończeniu wojny wyemigrował do Kanady i tam mieszka do dziś. Jak się okazuje, cieszy się on niemałym uznaniem w kanadyjskim parlamencie.

– Mamy tutaj dziś światowego weterana, weterana II wojny światowej, który walczył o niepodległość Ukrainy przeciwko Rosjanom i nadal wspiera żołnierzy, mimo że ma 98 lat – powiedział Spiker Izby Gmin Kanady, Anthony Rota.

Owacje na stojąco w towarzystwie prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego, i premiera Kanady, Justina Trudeau, obiły się szerokim echem na całym świecie. Zareagował również polski minister edukacji i nauki, prof. Przemysław Czarnek.

„Wobec skandalicznych wydarzeń w kanadyjskim parlamencie polegających na uhonorowaniu, także w obecności prezydenta Zełenskiego, członka zbrodniczej hitlerowskiej formacji SS Galizien, podjąłem kroki w kierunku ewentualnej ekstradycji tego człowieka do Polski” – oznajmił w mediach społecznościowych minister edukacji i nauki, prof. Przemysław Czarnek.

Minister wystosował również w tej sprawie list do prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, dr. Karola Nawrockiego.

„Zwracam się do Pana Prezesa z prośbą o pilne zbadanie w dokumentach, czy Jarosław Hunka jest poszukiwany za zbrodnie na Narodzie Polskim oraz na Polakach pochodzenia żydowskiego” – czytamy w liście.

Do sprawy odniósł się już premier Kanady, Justin Trudeau. Liderzy Konserwatywnej Partii Kanady obwiniają go za zaistniałą sytuację, twierdząc, że jego biuro powinno sprawdzić listę zaproszonych gości.

„Uhonorowanie w parlamencie Kanady weterana walczącego u boku Niemców podczas II wojny światowej w dywizji SS Galizien było głęboko zawstydzające i nieakceptowalne” – stwierdził Justin Trudeau.

Padły również słowa przeprosin ze strony samego sprawcy zamieszania.

– Chcę przeprosić za to, co się stało i chciałbym podkreślić, że naprawdę moim zamiarem nie było zawstydzenie Izby. Jeszcze raz przepraszam moją Izbę, każdego z Was dzisiaj i przepraszam wszystkich Kanadyjczyków – mówił Anthony Rota.

Spiker Izby Gmin Kanady wydał również oświadczenie, w którym poinformował, że ponosi pełną odpowiedzialność za uhonorowanie Jarosława Hunki i zaznaczył, że to działanie było jego własną inicjatywą, której nie konsultował z innymi politykami. Mimo to kanadyjskie ugrupowania opozycyjne żądają jego rezygnacji ze stanowiska.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl