fot. ppor. Tomasz Tomczuk

Więźniowie tworzą książeczki dla niewidomych dzieci

Niezwykłe rzeczy powstają tam, gdzie oko przeciętnego człowieka nie sięga. Więźniowie poświęcają wiele godzin dziennie, aby to, co tworzą było precyzyjnie przygotowane. Wkładają w to ogrom pracy, a także serca, aby zacząć przygodę z niezwykłymi opowieściami. Część z osadzonych tworzy książeczki dla niewidomych dzieci.

Kilku więźniów z Zakładu Karnego nr 2 w Strzelcach Opolskich już w 2016 roku postanowiło zrobić coś niezwykłego. Najpierw zaczęli uczyć się alfabetu Braille’a, a potem przystąpili do tworzenia książeczek dotykowych dla dzieci niewidomych. [czytaj więcej

– Osadzeni dbają o to, żeby te książki miały strukturę, fakturę, żeby nie tylko był goły tekst czytelny przez dotyk, ale również, aby książki były sensoryczne – mówi ppor. Tomasz Tomczuk, wychowawca w Zakładzie Karnym w Strzelcach Opolskich.

Czytanie książek w języku Braille’a to jeden ze sposobów poznawania rzeczywistości przez osoby niewidome, ale nie jedyny – wyjaśnia Edyta Szymczyk, wychowawczyni z Zakładu dla Dzieci Niewidomych we Wrocławiu.

– Inny sposób poznawania literatury, to różne formy dotykowe i faktury. Dotyk jest nieziemsko ważny u osób niewidomych. Kolejną formą pozyskiwania wiadomości ze świata pisanego jest nowa technologia – dodaje.

Potwierdza to niewidoma Natalia Borczyk, która codziennie czyta książkę drukowaną.

– W ten sposób poznaję pisownię wyrazów – zaznaczyła Natalia.

Pierwszą książką, która powstała w Zakładzie Karnym w Strzelcach Opolskich był „Kopciuszek”. Dziś osadzeni mogą się pochwalić autorskim egzemplarzem opowieści o piesku, którego porwał bocian. Każda bajka jest wyjątkowa, a skazani zadbali o najdrobniejsze szczegóły.

– Staramy się codziennie tu być ok. 4-5 godzin. Wytworzenie jednej książki zajmuje wiele czasu, a wiemy, że dzieci nie mają dojścia do takich publikacji – wskazuje Paweł, jeden z osadzonych.

Takie zajęcia to ważny element w procesie resocjalizacji – wyjaśnia psycholog, młodszy chorąży Aleksandra Półtorak.

– Wykonywanie tych książek daje im bardzo dużo pozytywnych aspektów, zwłaszcza jeśli dostają podziękowania od dzieci czy to w formie zdjęć, czy laurek, czy innej informacji zwrotnej. Widać, że jest to dla nich cenne – zaznacza psycholog.

Ci, którzy odsiadują wieloletnie wyroki, pokazują, że oni także mogą zrobić coś dobrego dla społeczeństwa i wywołać uśmiech na twarzach wielu dzieci.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl